Eva Huňková je kouzelná žena, vášnivá bylinkářka a nadšená propagátorka vaření z divokých rostlin. Zaujal mne její optimistický přístup k životu, pestrý web a láska k darům přírody. Z fotografií jejich kulinárních skvostů čiší čirá radost z tvorby a života. Je pro mne velkou inspirací a věřím, že i Vy budete mít chuť tyto speciality doma vyzkoušet!
Dobrý den Evo, děkuji že se s námi dnes o svou lásku k bylinkové kulinarii podělíte a že nám povíte o sobě a svém hobby mnohem více. Pojďme rovnou na to.
1. Kdo Vás přivedl k bylinkaření? Kdy se Vaše láska k bylinám prohloubila ve vášeň pro kulinarii z divokých rostlin a plodů?
K bylinkaření jsem se dostala přes nemoc. V době kdy jsem onemocněla, mě náhoda přivedla k mladé bylinkářce, která mi při léčení ukázala jiné možnosti, jiný pohled. Tímto se mi pootevřely dveře do světa bylin a bylo je na mě, zda je otevřu dokořán. Nebylo úniku, bylinky mě učarovaly Pokaždé, když jsem šla do přírody, měla jsem pocit, že jsem vstoupila do pohádkové říše. Síla přírody byla cítit na každém kroku. Učila jsem se poznávat nové bylinky, možnosti zpracování. Využití bylin v kuchyni se stalo mou vášní a já tento svět přenesla domů, do své kuchyně. Každoročně stále objevuji nové a nové bylinky, nové možnosti. Od brzkého jara do pozdního podzimu si můžeme nasbírat a zpracovat neskutečné množství bylin či divokého plevele s vitamíny a minerály, které v dnešní stravě chybí.
2. Jak vznikl název Vašeho webu Za šípkovým keřem?
Název Za šípkovým keřem opět vznikl nahodile. Věděla jsem, že název musí se mnou souznít, a tak jsem tomu dala prostor a čas. Jednoho dne jsem se probudila a název byl jasný :-) Přišel za mnou sám. Šípkové keře mám na zahradě, takže se jen ozvaly a přidaly na mou cestu poznání.
3. Jak si k Vám našel cestu Šípkový olej SoZoLe Rose?
Šípkový olej od SoZole Rose mi přinesla dcera z Festivalu Aromaterapie & bylinky v Brně. Objevila váš stánek a šípkový olej mi u vás koupila jako dárek. Okamžitě jsem si ho zamilovala. Vaše výrobky jsou krásně čisté, přírodní. Jde v nich cítit láska a sluníčko. Ráda vyzkouším další skvosty ve vašem obchůdku a všem je moc doporučuji.
4. Připravujete i pestré bylinkové workshopy. Čemu se v nich přiučíme a co si z nich odneseme?
Svět bylin a divoká kuchyně se u nás zabydleli nastálo. Zpočátku jsem si tato jídla vařila jen pro sebe, postupně se přidala dcera a po několika letech ochutnává i manžel, který byl zpočátku dosti zdrženlivý. Když ale pochopil, že i toto jídlo chutná skvěle, přidal se. Ne zatím ve všem , ale už ochutnává. Na bylinkových workshopech lidem přináším možnosti využití divokých bylin. Ukazuji, jak snadno si mohou uvařit a využít darů přírody, jak to jsou povznášející chutě, jak tato jídla dodávají tělu vše potřebné a jak vám po takovém jídle je dobře na duši. Po každém kurzu lidé odchází a cítí obrovskou energii z jídla. Je krásné pozorovat, jak jsou překvapeni a nadšení. A o tom to je. Chci se s lidmi podělit o toto nadšení, sdílet s nimi tento svět, tyto možnosti.
Co si odnesete? Myslím, že ti, kteří přijdou na přednášku či workshop si odnáší plné bříška, ale i pochopení, že příroda nám toho nabízí mnoho. Nabízí nám nejen potravu, ale také uzdravení a pochopení. Když budete chodit sbírat bylinky, nebudete jen zdravější, ale budete se cítit daleko lépe, neb strávíte spoustu času venku. Vše spolu totiž souvisí. Nejen potrava je pro nás důležitá, ale i odpočinek a relax. Je potřeba mít vše v rovnováze. Čím více budete do přírody chodit, tím více budete vnímat tu krásu, to spojení. Tím více budete vděční za věci, které už bereme jako samozřejmost. Zpěv ptáků, květy stromů, sluníčko, plody, bylinky. Možná to zní jako klišé, ale když se vám dostane příroda pod kůží a vy se s ní spojíte, mnoho pochopíte, ale to vy sama jistě víte a znáte tohle krásné spojení.
5. Prozradíte nám nějaký svůj oblíbený recept?
V bylinkové kuchyni vařím jídla klasická, jen prostě vyměním suroviny.
Jsem milovníkem bramborových salátů. Moje děti by vám mohli vyprávět :-) Stále vymýšlím nové alternativy.
Bramborový salát s s fermentovanou hlívou s pampeliškovými listy.
Uvaříme brambory ve slupce, oloupeme, nakrájíme do mísy na kolečka. Na pánvičce orestujeme zlehka červenou cibuli, smícháme s bramborem, přidáme fermentovanou hlívu a pampeliškové listy, (hlíva krátce povařená a následně fermentována s pampeliškovými listy v tamari omáčce s česnekem a troškou medu ), opepříme. Dochutíme případně marinádou z oleje citrónu, medu. Posypeme kopřivovými semínky a podáváme s karbanátky z klíčků.
6. Vím o Vás, že připravujete vydání pohádkové knihy, kterou budou provázet nádherné ilustrace. Kde čerpáte inspiraci? A je náročné knihu vydat?
Napsání knihy jsem nikdy neplánovala. Jenže člověk míní, osud mění. Jednoho dne za mnou přišla múza, probudila mě ve 2 hodiny po půlnoci se vzkazem – napiš příběhy malé holčičky a její vnímání přírody. Již o první půlnoci vznikl základ prvního příběhu. Každou noc vznikal další a další příběh, který jsem přes den už jen rozvíjela. Dopsání příběhů šlo samo, protože když člověk chodí do přírody a vnímá ji, ona sama mu příběhy poskytne. Stačí ji jen naslouchat. V pohádkové knize zažijete příběhy Rozárky s vílami, se skřítky šípkového keře, s Vrbovou babičkou, ale třeba i seznámení s mechovým dědečkem. Všechny příběhy jsou doplněny jednoduchými bylinkovými recepty pro děti. Oslovit na ilustraci kamarádku, byla jasná volba. Pavlu Hronovou znám dlouho. Byla jsem neskutečně šťastná, když na mou nabídku kývla. Věděla jsem, že dokáže Rozárku a celý pohádkový svět přenést na papír dle mých představ. Napojit se na příběh a přenést ho svou překrásnou ilustrací do knihy.
Pohádkovou knihu jsem se rozhodla vydat sama, tudíž vše bylo a je náročnější a delší. Momentálně je kniha ve stádiu grafické úpravy, poté se bude naceňovat a mě pak čeká asi ten největší oříšek, sehnat penízky na vydání. Poté půjde do tisku a na trh. Nemůžu se dočkat, až ji budu držet v ruce. Zatím pluji na obláčku, který za mnou připlul a já se jen nechávám unášet. Budu doufat, že pohádkové příběhy si najdou své čtenáře a že se jim budou líbit.
7. Kde se s Vámi v průběhu jara a léta můžeme potkat?
Loňský rok na setkání nebyl moc příznivý. Na podzim jsem navíc přišla o všechny své stránky heknutím hackerů, o tři roky svých myšlenek, fotek, inspirací. Nevěděla jsem, zda vůbec pokračovat. Nakonec jsem všemu nechala volný průchod a jen čekala, zda připluje opět obláček, abych mohla naskočit a nechat se unášet tam, kam mě vítr zavane. A ona ta setkání přišla. Lidé si mě vyhledávají sami a zvou na kurzy, na přednášky, U nás v Beskydech, v malé podhorské vesničce na Ostravici mám před sebou momentálně naplněn víkendový pobyt bylinkového vaření. 11.6.2022 jsem pozvána do ukázkové permakulturní zahrady V Drozdově u Zábřehu, na workshop. S děvčaty jsem se seznámila na Festivalu aromaterapie. První náš workshop proběhl již vloni. Toto setkání bylo překrásné. Letošní pozvání k nim mě potěšilo a já ráda kývla. V červnu bych ráda uskutečnila Svatojánské celodenní setkání s bylinkami a svatojánským povídáním. Chystám novinky, kterými bych chtěla obohatit kurzy, vše samozřejmě ve spojení s přírodou a bylinkami. Počátkem září chystám fermentační workshop a koncem září pořádáme opět s Aromaterapii & bylinky workshop „Podzimní plody s fermentací“ v Brně. Všechny akce jsou k dispozici na mých stránkách www.zasipkovymkerem.cz
A aby toho nebylo málo, studuji první ročník Bylinkové školy a těším se do ročníku druhého. Na začátek příštího roku už chystáme další projekty, ale hlavně bych chtěla do konce roku vydat Pohádkovou knihu, která se bude samozřejmě jmenovat „Za šípkovým keřem“ a uskutečnit čtení v naší místní knihovně, představit ji všem, kteří by měli o ní zájem. Tenhle svět mě neskutečně nabíjí, a tak doufám, že jsem alespoň trošku té své láskyplné energie k přírodě přenesla i na vás tímto rozhovorem.
Všem čtenářům přeji krásné jaro a vašim stránkám spoustu příznivců. Děkuji za pozvání.
Děkuji za milý rozhovor a přeji, ať se Vám Evo a Vašemu projektu Za šípkovým keřem daří a inspirujete nás dále. Krásné jarní dny!
Dobrý den, chci se zeptat jestli jsou nějaké byliny na vysoký kreatinin v krvi? Jsem teď pár dnů po biopsiii ledviny a žádná nemoc se neprokazala, doktor tvrdí že špatnou funkci ledvin mám od vysokého tlaku. Je mi 49 let, bydlím kousek od Frýdku. Děkuji Hanik
Dobrý den pane Hanik,
doporučujeme spojit se přímo s bylinářkou, paní Evou Huňkovou, na tomto emailu
za*************@gm***.com
Jistě Vám poradí.