Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Máta peprná a její květová voda

Sytě zelené drobné lístečky máty peprné jsou velmi populární v kulinárii, lidovém léčitelství i aromaterapii. Během slunečních dní jsou její listy s květy posbírány a v procesu parovodní destilace jsou za pomoci zkušených expertů přetvářeny v osvěžující a energizující květovou vodu a její úžasný éterický olej. 

Mátová květová voda

Mátová květová voda neboli hydrolát/hydrosol je využívána pro své osvěžující, antibakteriální a antiseptické účinky. Ulevuje nepříjemnému svědění jak po kousnutí, tak i po štípnutí hmyzem. Obklady s mátovým hydrolátem pomáhají podrážděné pokožce a redukují zanícené a zarudlé akné. 

O funkci mátového hydrolátu ve vodoléčbě se zmiňuje Suzanne Catty ve své knize „Hydrosols the next aromatherapy“. Kombinace této terapie a mátové vody ulevuje ztuhlým a bolavým svalům a také bolestem třeba i při vymknutém kotníku. Zajímavostí je, že přidáním k horké vodě přináší chladivý efekt, a naopak smícháním se studenou vodou efekt opačný. 

Mátová voda v rozprašovači

Mátová mlha je jedna z nejpříjemnějších aromamlh. Využijeme ji v obdobích, kdy se potřebujeme více soustředit, studovat nebo pracovat. Uklidňuje totiž nervy a současně povzbuzuje mozkovou činnost. Přímá aplikace na obličej osvěžuje v úporném letním vedru a stejně tak ulevuje horkým návalům v menopauze. Pokud je pro Vás vůně tohoto hydrolátu stále silná, nebojte se jej v rozprašovači naředit s destilovanou/převařenou vodou. 

Chuť a vůně mátové vody

Tato květová voda se vyznačuje svěží vůní rozdrcených čerstvých mátových listů, jemnější než aroma samotného éterického oleje. Chuť neředěného hydrolátu je velmi výrazná. Promíchaní s vodou mu přidá delikátnosti, svou intenzitou ale pořád vzdálenou mátovému čaji. Díky svým antibakteriálním a čistícím schopnostem je možné jej naředěný popíjet v případě nevolností a jiných zažívacích problémů (Nedoporučuje se v těhotenství!!). Ovšem vždy smíchaný s vodou a po malých doušcích, jak uvádí S. Catty ve své výše zmiňované knize. (Zde najdete i vyčerpávající výčet pitných kúr mátového hydrolátu – pro očistu jater, k vyčištění aknózní pleti, při únavě.) Je také výbornou alternativou přírodní ústní vody, doporučuji!

Kulinárie

Zkuste mátovou vodu v teplé i studené kuchyni. Její lehká nasládlost je vhodná k přípravě osvěžujících letních koktejlů a smoothie. Nebojte se experimentovat. Přistupujte k ní jako k sirupu. Přidávejte po lžičkách.

Mějte vždy na paměti, že se mátový hydrolát nedoporučuje pro děti mladší 3 let, stejně tak jako klasický mátový čaj.

O éterickém oleji Máty peprné si budeme povídat ve druhé části článku. Vložen bude brzy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami