Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Máta peprná a její éterický olej

100% éterický olej Máty peprné je přesně ten, po kterém sáhněte, když jste unavení. Je to energizující bomba. Cesta k tomuto provoněnému pokladu i jeho využití si v tomto článku osvětlíme.

Sběr a výroba mátového oleje

Máta se sbírá ideálně po osmé hodině ranní během slunečních dní. Pro maximální výtěžnost je nutné, aby byla ve fázi rozkvětu (Ideálně 50% květů rozkvetlých). V tento okamžik je v rostlině nejvyšší množství éterického oleje. Sklizená máta se ponechává na svazích zaschnout a poté se odváží do destilérie. Ze sklizně např. zemědělské plochy 1000 m(neboli 0,1 hektaru) se po procesu parovodní destilace získá 3-5 kg éterického mátového oleje. Nejbohatší částí na éterický olej jsou květy, které obsahují 4-6%. V listech je uloženo do 2,5% a ve stéblech je přítomno pouze 0,3-0,4% éterického oleje. ( zdroj: ст. н.с. д-р Люба Евстатиева; н.с. I ст. Станко Станев, УКАЗАНИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА МЕНТА)

Mentol

Hlavní částí mátového oleje je mentol, některé sorty dosahují až 45%. Mentol je složka, která je pro své účinky izolována a stává se součástí mnoha léků a léčiv. Je obsažen v nosních kapkách, lécích na migrénu, preparátech k léčení kardiovaskulárního systému.

Masážní oleje s příměsí mátového oleje mají díky přirozenému obsahu mentolu chladivý účinek. Mentol působí na nervová zakončení, která vnímají teplo. Prakticky to znamená, že prvotní chladivý účinek bude následován tzv. prohřívacím efektem. Díky přítomnému mentolu má mátový éterický olej i protikřečový účinek. Kurt Schnaubelt v knize The Healing Inntelligence of Essential Oils(s. 170) zmiňuje jeho výtečný protikřečový efekt na trávicí trakt a roli v potírání baktérií jako Candida albicans, Staphylococcus aureus, E.coli, Mycobacterium tuberculosis a jiné. Jeho účinky jsou opravdu velmi silné.

Mátový olej v difuzéru

V difuzéru či aromalampě je jednoduše povzbuzující. Podporuje koncentraci a kognitivní funkce mozku. Ulevuje bolestem hlavy a migrénám. Pomáhá při apatii. A navíc je díky svým protiinfekčním a protivirovým vlastnostem vhodný při nachlazení. 

Tipy do aromalampy a difuzéru:

  1. Máta a citrón – nádherné spojení, které přináší osvěžení a povzbuzení při studiu, práci a tvůrčím psaní
  2. Máta a oregano – znásobená protivirová síla. „Bacily“ už nemají šanci. Rýma a kýchaní raději odcházejí
  3. Máta a grep – velmi příjemná antimigrénová kombinace 
  4. Máta a levandule – zlepšení nálady

100% éterické oleje jsou vždy přirozeně koncentrované a mnohem silnější než původní rostliny, proto opatrnosti není nazbyt. Éterickému oleji Máta peprná by se měli vyvarovat kardiaci a děti do věku 5 let. Nepoužívat jej vnitřně, neředěný přímo na pokožku a držet jej mimo dosah dětí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami