Milujete sladce krémovou vůni vanilky? A víte, že je to vlastně druh orchideje, který pochází z jihovýchodního Mexika?! Její aroma provází lidstvo už nějakých 900 let a to jak v kulinarii, tak i v péči o krásu. Nejenže její vůně uklidňuje, ale přírodní složky mají blahodárné účinky na naši pokožku. Pojďte se s námi projít po stopách vanilky a odhalit její kouzlo pro krásnou a zdravou pleť!
Černý květ
Vanilka je druh orchideje, který pochází z jihovýchodního Mexiko. Jako jedna z mála zástupců orchidejí produkuje plod tzv. vanilkový lusk a jako jediná orchidej má jedlý plod! První kdo ji pěstovali byli Totonakové, od kterých se ji, po jejich pokoření, naučili pěstovat a používá mocní Aztékové. Aztékové ji nazývali “ tlilxóchitl” neboli “černý květ” a byli historicky první kulturou, která ve svých nápojích míchala kakao a vanilku. Směs byla hodně podobná naší „horké čokoládě“, ale říkali jí „xocolatl“. Říká se, že aztécký císař Montezuma řekl, že xocolatl je „Božský nápoj, který buduje odolnost a bojuje proti únavě. Šálek tohoto vzácného nápoje umožňuje muži chodit celý den bez jídla.” Španělé, kteří na její vůni nebyli zvyklý ji na počátku nazývali nápojem pro prasata!
Bourbonská nebo mexická vanilka
Po Cortezovu dobytí Aztécké říše (1519) a jeho návratu do Španělska bylo odhaleno i kulinární kouzlo tohoto aromatického plodu. S evropskou expanzí po celém světě byly řízky vanilky přesazovány do jiných tropických oblastí, aby se zjistilo, kde se jí může dařit. Sice rostla, ale nenesla plody. Belgický botanik Charles Morren dospěl k závěru, že důvodem je mexická včela melipone, která nežije nikde jinde na světě. Tato včela byla jediným zdrojem opylení vanilkové orchideje. A tady začala praxe ručního opylování. Bourbonské ostrovy (dnes Reunion, název „Bourbon“ se odvozuje od poslední francouzské královské dynastie), kontrolované Francouzi a nacházející se poblíž cípu Madagaskaru, se ukázaly jako nejvhodnější oblast pro pěstování vanilky. Do konce 19. století patřilo první místo ve světové vanilkové produkci ještě stále Mexiku. Dnes se ale více než 70 % světové vanilky vyrábí na Madagaskaru.
Přírodní či syntetický vanilin
Vanilka je velmi drahá a to díky náročné práci, podobně jako pravý růžový olej. Ke svému růstu potřebuje průměrné celoroční tropické klima okolo 25 stupňů. První květy se objevují po 2-3 letech pěstování. Květy jsou žluto-zelené, musí se opylovat ručně a to během 24 hodin, kdy vykvete. Pokud k opylení nedojde, květ uvadne a opadne. Nejvýznamějším komponentem vanilky, který utváří její typické aroma je vanilin (4-hydroxy-3-methoxybenzaldehyd), který je navzdory svému nemotornému chemickému označení relativně snadno syntetizovatelný. Vanilin může být vyroben z petrochemických produktů; z ligninu, vedlejšího produktu dřevařského a papírenského průmyslu; a z eugenolu, složky hřebíčkového oleje. Může být dokonce produkován z kastorea, melasového sekretu z análních žláz bobrů!
Od vanilkového lusku ke květové vodě
Po sklizni začíná proces zpracování a transformace vanilky. Vanilkové lusky procházejí řadou kroků, ve kterých se zastavuje jejich zrání a aktivují se enzymy vytvářející charakteristické aroma. Poté se pomalu suší na slunci nebo ve speciálních sušárnách, dokud nejsou tmavě hnědé a měkké. Po usušení se lusky třídí a balí. Některé se prodávají celé, jiné se melou nebo zpracovávají na vanilkový extrakt nebo absolue (éterický olej), hydrolát (květovou vodu). Proces přeměny vanilky vyžaduje trpělivost a odborné znalosti, aby byla zachována její jemná vůně a vynikající chuť.
Vůně a aromaterapie
Vanilka má sladkou, hřejivou a jemně květinovou vůni. Její vůně bývá popisována jako sladká, krémová a lehce dřevitá. Vanilka evokuje tóny karamelu, čokolády a smetany a uklidňující pocit, díky kterému je žádaná u dezertů a vonných produktů. V aromaterapii se sladké a teplé aroma její květové vody Vanilka používá při nervozitě a úzkostech. Slavná aromaterapeutka Valerie Worwood vanilku zařazuje mezi vůně, které jednoduše rozptylují smutek. Může pomoci zmírnit pocity úzkosti a uvést tělo, mysl a ducha do rovnováhy, zejména v náročných časech. Má až povznášející a afrodiziakální účinky. Její kouzelná vůně Vás přenese do exotických krajů, kde čas plyne svým tempem. Některé vědecké výzkumy naznačují, že vanilka svými pozitivní účinky na náladu stimuluje produkci serotoninu neboli hormonu štěstí.
Blahodárné účinky vanilky na pleť
Vanilka je bohatá na antioxidanty, které zabraňují poškození pokožky způsobené volnými radikály. Pomáhá tak zpomalit známky stárnutí, jako jsou jemné linky, vrásky a stařecké skvrny. Její květová voda a absolue jsou široce používány v kosmetickém průmyslu nejen pro svou nádhernou vůni. Oplývá protizánětlivými a antibakteriální účinky a tak je vhodná taktéž v péči o problematickou pleť. Květová voda Vanilka hluboce hydratuje pleť a regeneruje ji. Používá se jako tradiční prostředek k hojení popálenin, ran a řezných ran. Tento potenciál dokládá i vědecká studie z roku 2023 publikovaná v Journal of advanced pharmaceutical technology and research. Další zajímavostí je studie z roku 2017 zkoumající účinek vanilinu na lupénku.
DIY praktické pečující tipy
Vanilkovo-růžový tělový peeling
2 PL třtinového cukru
1 PL mandlového oleje s 1 kapkou růžového oleje
2-3 rozdrobené růžové květy
Smíchejte všechny suroviny do husté pasty. Naneste ve sprše na vlhkou pokožku. Jemnými kruhovými pohyby vetřete do pleti a poté opláchněte vodou. Uzamčené vlhkost v pokožce oblíbeným olejem dle typy své pleti.
Vanilkovo-medová pleťová maska
2 PL hustého přírodního bílého jogurtu
1 PL medu
1 PL namletých ovesných vloček
1 ČL vanilkové květové vody (množství záleží na hustotě směsi)
Smíchejte všechny suroviny do kaše. Naneste na vyčištěnou pleť. Nechte působit 15-20 minut. Poté smyjte vlažnou vodou. Pleť tonizujte květovou vodou a poté aplikujte oblíbený pleťový olej či sérum.
Relaxující vanilková lázeň
Přidejte 2-4 polévkové lžíce vanilkové květové vody do teplé vany. Teplá lázeň pomůže uvolnit vanilkovou vůni a Vaše tělo i mysl se příjemně uvolní.
Zdroje:
S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, 2001.
Lydia Bosson – Hydrosol Therapy, 2019.
L. & S. Price – Understanding Hydrolats: The specific Hydrosols for Aromatherapy, 2004.
V. A. Worwood – The Fragrant Mind: Aromatherapy for Personality, Mind, Mood and emotion, 1997.
Sinsuebpol C, Burapapadh K, Chowjaroen V, Changsan N. The radical scavenging activity of vanillin and its impact on the healing properties of wounds. J Adv Pharm Technol Res. 2023 Apr-Jun;14(2):99-104. doi: 10.4103/japtr.japtr_631_22. Epub 2023 Apr 13. PMID: 37255868; PMCID: PMC10226704.
Cheng HM, Chen FY, Li CC, Lo HY, Liao YF, Ho TY, Hsiang CY. Oral Administration of Vanillin Improves Imiquimod-Induced Psoriatic Skin Inflammation in Mice. J Agric Food Chem. 2017 Nov 29;65(47):10233-10242. doi: 10.1021/acs.jafc.7b04259. Epub 2017 Nov 14. PMID: 29073354.
Cinta Aveda: Benefits of Vanilla, 24.4.2014
P. Raina: History of Vanilla
Rodelle: Vanilla History
R. Rupp: The History of Vanilla, National Geographic, 23.10.2014.