U máty jsem měla hned jasnou představu, že budu povídat o lesní víle. To jsem ale netušila, co se ukrývá v lahvičce éterického oleje máty rolní (Mentha arvensis). Vůně mi vyvolala obraz prvorepublikového siláka Gustava Frištenského. Hruď jako z oceli, ruce jako lopaty, vlasy střižené na ježka a do špic navoskovaný knír.
Mátová pestrost
Nejsem si jistá, jestli je možné pořádně spočítat všechny odrůdy a druhy máty, ne proto, že by jich bylo tolik, ale protože spousta z nich je kříženec dvou jiných druhů. Například máta peprná (Mentha piperita) je kříženec máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata). Látka mentol je věc, která je společným jmenovatelem všech druhů máty. V každém z nich je však složení látek tvořících mentol odlišné. Proto má každá máta svou originální chuť i vůni. A i přesto, že máta rolní má víc mentolu než máta peprná, je jemnější a sladší. Hned jak jsem pustila difuzér s tímto éterickým olejem, místností se rozvoněly bonbóny Slavia.
Svěží vítr myšlenek
Máta nám udává směr, přináší vize – pití máty v dávných dobách sloužilo do uvedení stavu transu a údajně vyvolávala věštecké sny. Nicméně i kdyby jste od ní nedostali typ na čísla do Sportky, tak vám určitě pomůže s problémy, které nemůžete strávit. Ráda ji používám jako rychlý stimulant na podporu pozornosti a udržení myšlenky. Dává to smysl, když její rodové jméno Mentha je z latinského názvu mente, čilimyšlení. A snad i proto, že pro svůj růst potřebuje hlubokou a kyprou půdu, nám díky tomu umožňuje proniknout do podstaty věci, ve které jsme se zamotali a nedokážeme se z ní dostat ven. Její chemické složení lze využít jako podporu k vykašlávání a uvolnění ucpaného nosu. Jako analgetikum pomůže od bolesti hlavy nebo žaludku a v lidovém lékařství se využívá jako karminativum (zmírnění plynatosti a žaludeční nevolnosti).
Je všude kolem nás
Kosmetiku obohacuje svou svěží vůní a pokožce dodá příjemný chladivý pocit. Její stahující účinek ocení ti, kteří bojují s problematickou a aknózní pletí. Když se zamýšlím nad tím, kde všude se složka mátové silice používá – zubní pasty, ústní vody, masážní krémy, žvýkačky… je spotřeba mentolu tak veliká, že přirozené zdroje už nestačí a musí se vyrábět synteticky. Máta je opravdu silák, který každý den trénuje a posiluje. Nad hlavu zvedá činky, aby se dostala na stupínek vítězství a dala světu vše, co potřebuje.
Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu)
Autor: Aneta Jirchářová
Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev.
“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”