Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Síla kopřivové květové vody

Kopřiva dvoudomá, Urtica Dioica, je silnou léčivou bylinou ve všech svých částech, tedy od kořínků až po květy a semínka. Její využití je mnohostranné. Kopřiva je opravdový přírodní poklad, který můžeme používat nejen ve formě nálevů, ale také v unikátním hydrolátu neboli květové vodě. Destilují se celé nadzemní části rostliny včetně květů. Výsledkem je aromatický hydrolát příjemné vůně a zajímavých účinků, které jsou předmětem obohacujících vědeckých studií.

Slavná Maria Treben ve své knize Zdraví z boží lékárny píše, že “kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali jen kopřivu.“ Listy této léčivka obsahují vitamíny K, B2, velké množství chlorofylu, karotenoidy, flavonoidy, třísloviny, aminokyseliny, kyselinu mravenčí, kyselinu šťavelovou, kyselinu pantotenovou (B6), histamin, minerály jako hořčík, draslík a vápník. 

Kopřivová květová voda SoZoLe Rose pochází z šetrného ručního sběru z nedotčené přírody v blízkosti bulharské řeky Striama. Přináší Vám jednoduché použití pro Vaši vlasovou i pleťovou péči. 

Vlasová péče

Kopřivová květová voda je prvním a základním kamenem ve vlasové péči. Zařaďte ji, když potřebujete podpořit růst a objem vlasů. Zejména při padání vlasů po těhotenství,  velké stresové zátěži či hormonální změně. Pomáhá také s vyrovnáním mastné vlasové pokožky či s lupy. Určitě si vzpomenete na kopřivové šampóny z dětství a časů našich babiček. Nebojte se ji tedy přidávat i do svých domácích šampónů a zejména vlasových oplachů. Můžete tento hydrolát použít na tzv. leave-in v poslední fázi mytí samostatně či v kombinaci s jiným hydrolátem. 

Jak na oplach:

Připravte si 2 mističky. Do jedné si přelejte směs z hrnečku a druhou ponechte prázdnou. Oplach provádějte v předklonu. Miskou se směsí oplachujte vlasy. Druhou, prázdnou, misku položte pod vlasy a zachycujte tekutinu. Po prvním oplachu nádobky vyměňte. Můžete provádět 3-5x během jednoho mytí.

Tip na posilující vlasový oplach pro světlé vlasy:

60% Květové vody Heřmánek pravý

30% Květové vody Kopřiva

10% jablečného octa

Pro dlouhé vlasy budete potřebovat cca 1 hrneček této směsi. Pro krátké vlasy postačí 0,5 hrnečku. Oplach použijte na mokré vlasy v poslední fázi mytí. Vlasy již poté neoplachujte.

Péče o pleť

Kopřiva jako taková je protizánětlivá a antibakteriální. Antibakteriální sílu kopřivového hydrolátu dokazuje i studie tureckých vědců, kteří prokázali, že kopřiva (Urtica dioica) má silnou antibakteriální aktivitu i proti Staph. Aureus (Antibacterial Activity of Some Turkish Plant Hydrosols -Nebahat ORAL, Leyla VATANSEVER, Abamüslüm GÜVEN, Murat GÜLMEZ, 2008). Její blahodárné síly se tradičně používá při akné, rankách, ekzémech, lišejích a vyrážkách. V lidovém bulharském léčitelství se při léčbě vyrážek aplikuje směs bezového a kopřivového odvaru, kterým se polévají postižená místa(Вида Буковива – Билколечение, Знаци, 2019, s.23). Proč nezkusit i variantu hydrolátovou?! Dále kopřivová voda vyrovnává pleť smíšenou až mastnou. Neváhejte si s ní počistit pleť ráno i večer či ji zakomponovat do pleťových masek.

Pleťová maska pro mastnou pleť se sklony k akné

1-2 lžičky zeleného jílu

1 lžička medu

1 lžička bílého jogurtu

1 lžička kopřivové květové vody

1-2 kapky levandulového éterického oleje

Levandulová květová voda na zvlhčování 

Z těchto surovin vytvořte kašičku, kterou nanesete na čistou pleť, nechte působit cca 10-15 min. Pozor – zelený jíl nesmí zaschnout. Můžete si směs na obličeji dodatečně zvlhčovat rozprašováním levandulové vody. Obličej poté umyjte vlažnou vodou a přestříkejte levandulovou vodou. Pleť bude mít stažené póry a bude zářit!

Péče o tělo

Maria Treben zmiňuje pozitivní účinky kopřivového nálevu v koupelích při chronickém tzv. ústřelu neboli ischiasu ( Мария Требен – Здраве от артеката на господ, Бонкомерс, 1993, s.15).  

Kopřivová voda jako předmět studií

Kopřiva obecně nepatří k rostlinám produkující éterický olej. Podle nejnovějších průzkumů analýz jejího hydrolátu, bylo převratně zjištěno, že obsahuje éterický olej se složkami jako karvakrol, karvon či phytol (Determining the Parameters of the Stinging Nettle (Urtica dioica L.) Hydrolate Distillation Process, Agniezska Krajewska, Katarzyna Mietlinska, 2022).

Kopřivový hydrolát se řadí mezi tradiční iránská léčiva, která se používá u diabetických pacientů ( Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Ali Gohari, MS, Ali Noorafshan, PhD, Masoumeh Akmali, PhD, Fahimeh Zamani-Garmsiri, MS, Atefeh Seghatoleslam, PhD., 2018). 

S diabetem je spojena i další vědecká studie, která sledovala antibakteriální potenciál kopřivového a levandulového extraktu při léčení Zlatého Stafylokoku (Antibacterial potential of Urtica dioica and Lavandula angustifolia extracts against methicillin resistant Staphylococcus aureusisolated from diabetic foot ulcers, 2015)

Informace čerpány z:

Susanne Catty – Hydrosols the Next Aromatherapy, 2001.

Lydia Bosson – Hydrosol Therapy, 2019.

Мария Требен – Здраве от артеката на господ, Бонкомерс, 1993.

Вида Буковива – Билколечение, Знаци, 2019.

Antibacterial potential of Urtica dioica and Lavandula angustifolia extracts against methicillin resistant Staphylococcus aureusisolated from diabetic foot ulcers, 2015.

Urtica Dioica Distillate Regenerates Pancreatic Beta Cells in Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Ali Gohari, MS, Ali Noorafshan, PhD, Masoumeh Akmali, PhD, Fahimeh Zamani-Garmsiri, MS, Atefeh Seghatoleslam, PhD., 2018.

Determining the Parameters of the Stinging Nettle (Urtica dioica L.) Hydrolate Distillation Process, Agniezska Krajewska, Katarzyna Mietlinska, 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami