Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Sběr růží v Růžovém údolí 2021 – část druhá

Opojné drobné květy damašské růže se v Růžovém údolí pěstují k výrobě vzácného růžového oleje a unikátní růžové vody. Označení vzácný nese díky obrovskému množství květů, které jsou k jeho výrobě potřeba. K 1kg tohoto tekutého zlata je potřeba ručně sesbírat 1 milion damašských růžových květů!!! Nezbytnou esencí tohoto skvostu je tedy 1 milion lidských doteků. Bez lidských rukou, lidské práce nebude růžový olej a růžová voda. A lidský prvek je v současnosti největším problémem růžových sběrů.

Přetahování pracovní síly

Sběrači se každoročně najímají majiteli polí. Fungují zde předáci, kteří organizují jednotlivé skupiny. Pro ně se organizuje transport. Za rozbřesku je přivezou na pole a po poledni odvezou zpět. Každoročně se pěstitelé potýkají s nedostatkem pracovní síly. Sezonní pracovníci odjíždějí za prací do zemědělství v Řecku, Itálii, Španělsku, Anglii. Ti, co zůstanou jsou doslova přetahování polnohospodáři. Letos byla situace nejtěžší za posledních několik let. Přesto se vše zvládlo.

1 pytel za 2 hodiny

Za rozbřesku přijíždějí pracovní brigády na pole. Najdete mezi nimi především etnické a sociálně znevýhodněné skupiny.  Některé romské rodiny se dopravují samostatně pomocí svých naparáděných koňských spřeženích. Člověk má pocit, že se ocitl uprostřed nějaké rodinné koňské přehlídky. Povozy jsou naloženy početným příbuzenstvem. Jedou všichni, co mají zdravé ruce a nohy. A všichni se těší. Při příjezdu předávají předáci jmenný soupis, sběrači dostanou pytle, které si pro jednodušší manipulaci vážou kolem pasu a jde se na to. 10 kg pytel se naplní zhruba po 2 hodinové pečlivé ruční práci. Drobné květy damašské růže jsou velmi lehké. Každý pytel sběrač odnáší k sběrnému místu, kde čeká pracovník růžovarny, který váží, prověří a zapíše údaje. Po seskupení určitého množství pytlů na tomto místě, přijíždějí přivolaní řidiči a expresně transportují poklady k destilaci do růžovarny. Destilovat se musí ihned, v co nejkratší době od sběru.

Férovost

Zajímavostí celé sběrné kampaně jsou jednotlivé lidské osudy a příběhy. Potkáte se tu se zcela negramotnými mladými příslušníky etnik a naopak s velmi inteligentními Bulhary, kteří se nepřízní osudu a těžké ekonomické situace dostali do tísně. Koupí našich produktů pomáháte přímo těmto lidem. Dostali za svou práci řádně zaplaceno. Spolupracujeme pouze s férovými pěstiteli. Pro produkty SoZoLe Rose je důležitá nejen samotná čistota zemědělství, ale také správný přístup zemědělců ke všem “lidským rukám”, které se na výrobě růžových skvostů podílejí.Podpořte je s námi. Další příběhy Vám zde budu postupně odhalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami