Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Samuraj jasmínový hydrolát

Jasmín velkokvětý, lat. Jasminum grandiflorum, je můj miláček! Znáte „Píseň o jasmínu“ od Hany Hegerové?

Kdybych tak jednou mohla vidět,
jak rozkvétá jasmín.
Tu chvíli, kdy se rozpuká na květ
a vytryskne z tmy.

Zakryla bych ten jasmín dlaní,
aby ho neodvál vítr,
neodplavilo usínání,
aby ho nezničil čas.

Ten jasmín v noci tolik voní
a svítí a vábí
a musíš myslet na hedvábí,
když dáš si jej k rtům.

Král noci

Jakmile se zahalím do jeho omamné vůně, je to jako by mně obejmul Mark Darcy z románu Jane Austenové a voněl přitom po jasmínu. Ale vůně jasmínu je prchavá, snad jako to objetí od fiktivní postavy. Jasmín je králem emocí, pomáhá nám najít kontakt sám se sebou. Přináší radost a pokud nad námi zvítězí strach, přijede jako samuraj na bílem oři a ostrou katanou jej zažene. 

Putování jasmínu

Jakého je jasmín původu není zcela jisté. Bývá přiřazován do oblasti Íránu nebo Himaláje. Je to velký cestovatel, plul přes Rudé moře, aby jej starověcí Egypťané mohli využívat na svých slavnostech. Dostal se do Turecka, do Řecka. Po hedvábné stezce se dostal do Číny, kde se již stalo tradicí, že je zelený čaj ovoněný jasmínem. Do Evropy jej přivezli Maurové a jeho obliba se rychle rozšířila. Ve známém centru Grasse jsou jasmínové plantáže pro mnoho voňavkářských firem. 

Sběr před svítáním

Éterický olej z jasmínu je velmi ceněný, jeho vůně je nebeská, exotická, smyslově bohatá. Prostě nádherná! Květy jasmínu je nutné sbírat pár hodin před svítáním, kdy se právě jeho esence uvolňuje. Květy jsou ukládány do speciálních košů a je nutné je co nejdříve dopravit do destilérky, aby silice nevyprchala.

Jasmínový hydrolát

Jasmín je sice přiřazován k ženskému jménu, ale jeho energie je čistě mužská. Harmonizuje mužskou i ženskou energii. Léčivé účinky jasmínu působí jak na tělo, tak i na duši, jeho smyslná vůně má prospěšné vlastnosti pro zamilované. Má afrodiziakální účinky a hydrolát z jasmínu je vhodný do bylinných čajů pro potíže s otěhotněním. Podle tradiční čínské medicíny hydrolát z jasmínu posiluje činnost spermií. Jasmín s sebou nese poselství štěstí, lásky a hojnosti. (Video o dalších zajímavostech jasmínu shlédněte zde.)

Ale ráno je chladné,
jasmín v tu chvíli zvadne,
necítíš vůně žádné,
poslední lístek spad.

No a aby jste se necítila jako Hanička v písni o jasmínu, dopřejte si jeho vůni a objevte jeho kouzlo. 

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu)

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami