Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Růžové údolí – údolí bohyň a králů

Růže jsou královny květin. Symbolizují krásu, dokonalost a v květomluvě lásku. Mají své neměnné místo v křesťanství jako atributy Panny Marie a objevují se také na erbech mnoha rodů a měst. Jako by mi osud vše předurčil – pocházím z moravského královského města, který má ve svém znaku zasazenu světle růžovou růži. Tyto květiny mne obklopovaly celý život. Počínaje velmi starým keřem na babiččině dvoře, přes výsadbu růží na zahradě našeho domu v ČR a konče růžovou zahradou obklopující náš současný domov.

Damašská růže z Kazanlaku

Jednoduše růžemi život začíná a končí. Přináší je hrdí otcové do porodnic, gratulujeme s nimi k narozeninám a vytváří se z nich kondolenční věnce na konci životní cesty. Na světě dnes můžeme napočítat okolo 12-30 tisíc vyšlechtěných kultivarů. Mou favoritkou je tzv. Kazanlašská růže (Rosa damascena mill). Tato tradiční bulharská odrůda se pěstuje ve 120 km dlouhém pásu tzv. Růžového údolí, které se teritoriálně překrývá s Údolím Thráckých králů zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to magické místo, ze kterého se cca jeden měsíc v roce line opojná vůně milionů rozkvetlých květů. Té vůni neutečete, je všude! Škoda jen, že se ještě nevymyslel způsob, jak předávat vůni online!

Sběr v Růžovém údolí

Navštívit Růžové údolí v jeho sběrné sezóně byl můj velký sen. Člověk neví, co je krásnější! Jestli pohled na nekonečné množství světle růžových hlaviček květů nebo neskutečná vůně obklopující jejich pole či horský masiv táhnoucí se podél nich. Právě pohoří Střední hory a rozsáhlé Staré Planiny vytváří specifické klima vhodné pro pěstovaní růží. Z místní unikátní odrůdy se vyrábí nejkvalitnější růžový olej na světě, který se využívá při výrobě světově proslulých parfémů a jejich kosmetických řad (Elizabeth Arden, Kenzo, Channel, Bulgari, Paco Rabanne, Еstee Lauder, Dior) a neposledně přírodní kosmetiky. Každoročně jde 95% z celkových 2000 tun “tekutého zlata” přímo na export. Než se dostane k výslednému oleji je zapotřebí velkého počtu lidských rukou a láskyplné péče. Ano, květy se sbírají ručně po východu slunce, kdy jsou ještě skrápěny ranní rosou a jejich okvětní lístky obsahují nejvyšší množství éterických silic (0,02-0,04%, vyjímečně až 0,09%). A důkazem toho, že je zapotřebí opravdu velké pracovní síly, je jednoduchá rovnice z cca 3000 kg květů se vydestiluje “pouhé” 1 kg cenného oleje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami