Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Rozmarýna aneb “mořská rosa”

,,Na tom pražským mostě rozmarýnka roste, žádnej ji tam nezalejvá, ona sama roste…”

Naše nejznámější lidová píseň. U nás na Moravě, v den krojovaných hodů, ráno stárci postupně obchází všechny domy a zvou na večerní hodovou zábavu. K tomu patří okoštování ze džbánku s vínem a daruje se snítka rozmarýny. Už jsem dostala několik takových větviček s přáním vypěstovat z ní silnou bylinu, ale bude to asi písní, která mi utkvěla v hlavě, že mi sama poroste i bez zalévání, a tak jsem na chuděrku pokaždé zapomněla a pak čekala na další krojované hody. 

Modrá barva oddanosti

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelený keř s dřevnatými stonky a silně aromatickými úzkými listy, ze spodu stříbřitými a z vrchu tmavě zelenými. Téměř celý rok se pyšní nádhernými modrofialovými kvítky a snad pro ty malé květy je už od starověku symbolem manželství. Modrá je totiž barvou klidu, stability, věrnosti a oddanosti. Stejně tak barva fialová symbolizuje lásku, náklonnost a opět oddanost. 

Rozmarýna aneb mořská rosa

Zaměříme–li se na latinský název, kdy ros znamená rosa a marinus je v překladu mořský. Vyjeví se nám krásný název ,,mořská rosa”. Rozmarýna – mořská rosa, těší mně! No není to nádhera? A nádech moře najdete i ve vůni éterického oleje. Vybrat si můžete ze dvou chemotypů – 1,8-cineol, který se zaměřuje na tělo nebo verbenon, jehož prací je především péče o duši. Já si spíše vybírám rozmarýn s biochemickým složením 1,8-cineol se silně antiseptickým účinkem, který se používá při potížích dýchacích cest. To je důvod mé volby, pro mou potřebu volně dýchat a nebýt ničím svázána. Jako analgetikum poslouží při namožených svalech a stimuluje oběhový systém. Dává věci do pohybu, jak fyzicky, tak i psychicky.Kdo by řekl, co všechno v tak malém lístku může být.

Když potřebujeme zdravé ego

S prvním přičichnutím k lahvičce okamžitě ucítíme její protiinfekční sílu. Ale jakmile se ponoříme hlouběji, její kouzlo nás okamžitě přenese do slunného Řecka a vůně moře přinese lehkost do duše. Éterický olej v nás udržuje vnitřní stabilitu, pomáhá nám vnímat přítomnost a nedovolí, abychom myšlenkami utíkali a zasekávali se zbytečně v budoucnosti. Je to skřítek, který se zjeví, pokud o sobě začneme pochybovat. Stojí vždy při nás a dodá silné a zdravé ego. Pak zase zmizí. Kam? Asi do svého rozmarýnového domečku, kde vyrábí léčivé masti. Rozmarýna je totiž prastará, legendami opředená bylina, která se odedávna uplatňovala v lidovém léčitelství a zvycích. 

A já vím, že se hodně nabízí její mužská energie, ale čím víc s vůní i bylinou pracuji, odhaluje mi svou ženskou část. Možná u toho moře, kde se ji nejvíce daří, je temperamentnější, ale u nás je určitě něžnější.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu).

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami