Nákupní košík

Neváhejte se s námi spojit + 420 723 930 930

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Zvolte měnu →

Můj nákup

Chcete se s námi spojit?

Volejte: + 420 723 930 930

Sledujte nás

Zvolte měnu →


Rozmarýna aneb “mořská rosa”

,,Na tom pražským mostě rozmarýnka roste, žádnej ji tam nezalejvá, ona sama roste…”

Naše nejznámější lidová píseň. U nás na Moravě, v den krojovaných hodů, ráno stárci postupně obchází všechny domy a zvou na večerní hodovou zábavu. K tomu patří okoštování ze džbánku s vínem a daruje se snítka rozmarýny. Už jsem dostala několik takových větviček s přáním vypěstovat z ní silnou bylinu, ale bude to asi písní, která mi utkvěla v hlavě, že mi sama poroste i bez zalévání, a tak jsem na chuděrku pokaždé zapomněla a pak čekala na další krojované hody. 

Modrá barva oddanosti

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelený keř s dřevnatými stonky a silně aromatickými úzkými listy, ze spodu stříbřitými a z vrchu tmavě zelenými. Téměř celý rok se pyšní nádhernými modrofialovými kvítky a snad pro ty malé květy je už od starověku symbolem manželství. Modrá je totiž barvou klidu, stability, věrnosti a oddanosti. Stejně tak barva fialová symbolizuje lásku, náklonnost a opět oddanost. 

Rozmarýna aneb mořská rosa

Zaměříme–li se na latinský název, kdy ros znamená rosa a marinus je v překladu mořský. Vyjeví se nám krásný název ,,mořská rosa”. Rozmarýna – mořská rosa, těší mně! No není to nádhera? A nádech moře najdete i ve vůni éterického oleje. Vybrat si můžete ze dvou chemotypů – 1,8-cineol, který se zaměřuje na tělo nebo verbenon, jehož prací je především péče o duši. Já si spíše vybírám rozmarýn s biochemickým složením 1,8-cineol se silně antiseptickým účinkem, který se používá při potížích dýchacích cest. To je důvod mé volby, pro mou potřebu volně dýchat a nebýt ničím svázána. Jako analgetikum poslouží při namožených svalech a stimuluje oběhový systém. Dává věci do pohybu, jak fyzicky, tak i psychicky.Kdo by řekl, co všechno v tak malém lístku může být.

Když potřebujeme zdravé ego

S prvním přičichnutím k lahvičce okamžitě ucítíme její protiinfekční sílu. Ale jakmile se ponoříme hlouběji, její kouzlo nás okamžitě přenese do slunného Řecka a vůně moře přinese lehkost do duše. Éterický olej v nás udržuje vnitřní stabilitu, pomáhá nám vnímat přítomnost a nedovolí, abychom myšlenkami utíkali a zasekávali se zbytečně v budoucnosti. Je to skřítek, který se zjeví, pokud o sobě začneme pochybovat. Stojí vždy při nás a dodá silné a zdravé ego. Pak zase zmizí. Kam? Asi do svého rozmarýnového domečku, kde vyrábí léčivé masti. Rozmarýna je totiž prastará, legendami opředená bylina, která se odedávna uplatňovala v lidovém léčitelství a zvycích. 

A já vím, že se hodně nabízí její mužská energie, ale čím víc s vůní i bylinou pracuji, odhaluje mi svou ženskou část. Možná u toho moře, kde se ji nejvíce daří, je temperamentnější, ale u nás je určitě něžnější.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu).

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa