Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Radost červeného pomeranče

Červený pomeranč (Citrus aurantium dulcis) se na pohled neliší od klasických pomerančů (Citrus sinensis). Až ve chvíli, kdy se dostaneme přes jeho hrubou slupku, objevíme „to nádherné“. Je to jako s námi lidmi. Pěstujeme si tvrdou skořápku a chráníme si to křehké. 

Proč je červený pomeranč „červený“

Když se mezi pomeranče dostane červený, všechny zpozorní a můžeme zaslechnout užaslé “Ooo, to je on!” Ten se mezitím odkutálí a život jde zase dál.  Jeho výjimečnost je v jeho krvavé dužině. Jedná se o odrůdu specifickou pro jižní Itálii a Sicílii. Díky svému extrémnímu počasí, kdy noci jsou chladné a ve dne sluníčko všem přeje, získává typickou barvu. Tímto proměnlivým počasím je barva v dužině způsobena anthokyany, které jsou přítomny v květinách i ovoci, ale právě u citrusů jsou neobvyklé. 

Blízké seznámení

Ač bych se mohla rozplývat nad jeho chutí a šťavnatou dužinou, mé oko zaostří na jeho kůru. Éterický olej z citrusů se nejčastěji získává lisováním kůry z oplodí. A každý z nás může jeho vzácnou silici spatřit na vlastní oči. Dokonce se s ní setkat, až ve velmi blízkém kontaktu. Ano, mluvím o velmi rychlém a nepříjemném šplíchnutí do oka při loupání pomeranče. Gratuluji vám, právě jste se seznámili s pomerančem a můžete na další metu. Věřím, že to dělá naschvál a moc se tím baví! Nezdvořák. A pokud se budete chtít seznámit ještě hlouběji, pozorně si prohlédněte jeho kůru. Objevíte sekreční dutinky. Ty jsou lemované sekrečními buňkami, které při silném tlaku prasknou a produkují silici. Úplné „porno“!

Přítel pomeranč

Rozhodnete-li se pro éterický olej z červeného pomeranče, budete mít vždy u sebe přítele, se kterým bude zábava. Pro člověka, který potřebuje mít vše pod kontrolou, je pomeranč ten pravý. Přináší klid, snižuje napětí, pomůže se přizpůsobit a udrží optimismus. 

Tam, kde neproudí energie, není radost. A kde není radost, tam není pozitivní myšlení. U pomeranče si tedy pamatujme, že rozproudí energii tam, kde je potřeba. Je vhodný na trávicí systém při nechutenství, nevolnosti nebo nadýmání. V difuzéru dezinfikuje vzduch, rychle rozveselí a pomůže při nespavosti. Pokud éterický olej z citrusů není destilovaný, je fototoxický. (Robert Tisserand, Rodney Young – Essential Oil Safety, 2nd edition, str. 87, box 5.5.: Řadí éterický olej Červený pomeranč lisovaný z kůry plodů mezi bezpečné lisované citrusové oleje.) Po jeho aplikaci kůži nevystavujte přímému slunce. Zároveň žádné éterické oleje nepoužívejte na pokožku neředěné (tedy v nosném oleji). 

A pokud máte z tohoto čtení bolení hlavy, tak hopinky pro éterický olej pomeranče. S tím vám totiž taky pomůže!

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu)

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

„Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.“ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami