Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Příběh o bergamotu

Exotický aromatický citrusový plod bergamot neboli Citrus bergamia je klasikou tzv. voňavého kufríčku každého nadšence aromaterapie a přírodních parfémů. Podle lidového vyprávění jej přivezl z Kanárských ostrovů Kryštof Kolumbus a začal jej pěstovat v Bergamu v italské Lombardii, což je jedna z hypotéz původu jeho názvu. Tradičně se používal k dochucení čaje Earl Grey. Jeho éterický olej je dodnes nezaměnitelný komponent tradičního parfumérství. O jeho účincích a působení na naši duši Vám bude vyprávět aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.

Co je to bergamot

Bergamot je plod stromu bergamotovníku a vyskytuje se v mnoha různých tvarech. Ten nejznámější je tvar ne nepodobný scvrklé hrušce s nazelenalou kůrou, která při dozrání žloutne. Také se můžeme setkat s tvarem, který připomíná menší pomeranč s hladkým a tlustým oplodí, tedy kůrou plodu. 

Původ bergamotu

Přesně se neví jakého je bergamot původu, ale podle některých zdrojů se uvádí, že vznikl zkřižením hořkého pomeranče a limety. Nedá se však pozřít a pokud by vás lákala výroba bergamotové marmelády, skončili byste celé hodiny vařením a sypáním kilogramů cukru do hrnce, jen aby jeho chuť nebyla tak hořká. Tedy za předpokladu, že žijete v jižní Itálii. 

Éterický olej Bergamot 

V oplodí se však skrývá vzácná silice, ze které lisováním vzniká éterický olej. Je potřeba podotknout, že lisovaný bergamotový éterický olej je silně fotosenzitivní. To znamená, že po jeho aplikaci na kůži se nesmíte vystavit přímému slunečnímu záření. Hrozí vám totiž silná kožní reakce, například bolestivé puchýře, po kterých zůstávají tmavé pigmentové nenávratné skvrny. Doporučuji tedy na léto éterický olej vyráběný lisováním vyměnit za ten destilovaný

Hydrolát Bergamot

Kdo by řekl, že jeho hořká chuť zlepšuje náladu a chuť do práce. Můžou snad za to jeho pomocníčci, kteří do něj vnáší pozitivní energii? Kdo ví… Co ale vím s jistotou je, že nahořklá chuť hydrolátu stimuluje chuť k jídlu a trávení. Má stahující účinek, čistí a rozjasňuje. Je tedy vhodný na mastnou pleť. V okamžiku, kdy se mé pleti dotkne svěží bergamotová mlha, je to jako kdybych se zahalila do hedvábí. Máte v létě problém s usínáním, za které může dusno a horko? Já ano! A hydrolát z bergamotu je záchrana. Ochladí a uklidní mysl. 

Skřítkové, starejte se tedy i nadále o svůj bergamot, protože odvádíte skvělou práci.

100% hydrolát a destilovaný éterický olej Bergamot kupte zde.

Přečtěte si předchozí článek Anet o Drmku obecném a jeho tajemství.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, Aromaterapie Kvítek , její web naleznete tady.

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka se zaměřením na aromaterapeutické masáže, která aromaterapii ráda vnímá z pohledu barev.

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami