Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Pivoňka balkánská

Ukrytá na loukách černomořského břehu roste vzácná korálově červená Pivoňka balkánská (Paeonia Peregrina). Vyskytuje se pouze na Balkánském poloostrově, zejména v Bulharsku a Turecku, řidčeji také Rumunsku a Srbsku. Najdeme ji také v místních světlých listnatých lesích, křovinách a skalnatých údolích. Patří k vyhledávaným tamním léčivým bylinám zejména ve spojitosti s ženskou krásou a ženským zdravím. Její sušené okvětní lístky jsou pokladem přírodní medicíny. Sbírají se v květnu a červnu. A po sušení získají jemnou vůní a sladce hořkou chuť.

Pivoňka v lidovém léčitelství

Pivoňka balkánská je tradičním přírodním prostředkem na tonizaci hladkého svalstva dělohy, mírnění menstruačních bolestí, epilepsii či černý kašel. Na tlumení kašle se připravuje čaj ze sušených okvětních lístků. V herbářích nalezneme zmínky také o účincích tohoto čaje při léčbě hemoroidů a křečových žil.

Vzácná květová voda

Transformací sušených červených květů pivoňky balkánské vzniká, procesem destilace, 100% květová voda, která tonizuje a osvěžuje pleť. Ideální je na první vrásky. A nejen to! Obklad z květové vody pivoňky balkánské dokáže uklidnit popraskanou a podrážděnou pokožku. Svou zemitou jemně sladkou bylinnou vůní se zelenými tóny, která se podobá silnému zelenému čaji, relaxuje a uvolňuje nervozitu a bolesti hlavy. Nečekejte ovšem žádnou něžnou květinku. Její aroma je opravdu výrazně zemité.

Uhrančivá korálově červená barva

Kdykoliv se s ní člověk potká na živo, uhrane mu korálově červené barva jejich okvětních lístků. Je způsobena pigmentem cyanidinem, který se v ostatních druzích objevuje jen sporadicky. “Díky barvě květu si pivoňku balkánskou oblíbili šlechtitelé, můžeme ji nalézt v rodokmenu mnoha odrůd s makově nebo korálově červenými květy.” (P. Sekerka – Pivoňky Evropy- známé a přesto udivující.) V 16. století byla do Rakouska-Uherska přivezena z Cařihradu (dnešního Istanbulu) a označena jako Paeonia femina byzantica. V české taxonomii ji najdeme jako pivoňku cizí, obecnou či balkánskou.

V zahradách císařů

V Číně je pivoňka symbolem bohatství a síly a uznanou královnou květin! První záznamy o jejím pěstitelství pochází z 3. století z čínské dynastie Chan. Do dnešní doby se rod pivoněk natolik rozrostl, že čítá již několik tisíc kultivarů. V čínském Luoyang se dokonce nachází “pivoňkové město” (Národní zahrada pivoněk), kde každoročně vykvétá 100 druhů těchto květin.

Pivoňka v řecké mytologii

Řecký název Paeonia se odvozuje od Paeona, léčitele bohů. Ten svou úspěšností natolik rozhněval boha medicíny Asklépia, že se mu chtěl pomstít. Zachránila jej až proměna v krásnou květinu.

Pivoňka ve středověkých legendách a dnes

Věděli jste, že některé národy věřili, že vysazené pivoňky na zahradě je ochrání před bouřkami a zlem?! Ve středověké Francii si vyráběli “růženec svaté Gertrudy”, což byla pivoňková semena navlečená na červenou niť a pokropená svěcenou vodou. Tento amulet měl zahánět zlé víly a skřítky. Jako symbol prosperity se dodnes používají červené pivoňky jako dekorace na svatbách. Symbolizují šťastná společná léta.

Informace čerpány z:

Pavlína Kourková – Duše květů, 2022.

Д-р Д. Памуковр, Проф Х. Ахтарджиев – Природна аптека, 1981

Pavel Sekerka – Pivoňky Evropy- známé a přesto udivující, uveřejněné v e-časopise AV ČR ŽIVA https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/pivonky-evropy-zname-a-presto-udivujici.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami