Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Není levandule jako levandule

Levandulový éterický olej je jeden z nejoblíbenějších a hojně používaných na celém světě. Vyrábí se tradičně parovodní destilací rostliny Levandule lékařské, která se také označuje jako Levandule úzkolistá či Levandule pravá. Ve složení neboli INCI ji najdeme pod latinským názvem Lavandula angustifolia. 

K výrobě 1kg tohoto éterického oleje je zapotřebí cca 100-150 kg rostliny. Tato tabulková výnosnost se může rok od roku měnit díky aktuálním klimatickým podmínkám daného regionu. 

Nuance levandulového oleje


A teď se dostáváváme k tomu nejdůležitějšímu. Každý 100% éterický olej Levandule lékařské (Lavandula Angustifolia) z různých regionů má svá aromatická specifika. Příroda, pěstitel a technologové destilace v ní zanechali stopu. Tak jak tyto nuance můžete rozpoznat v naší “levandulové” nabídce:

Levandule z mořského břehu – jemnější bylinná vůně, kterou do ní otisklo unikátní zlaté slunce a chladivý mořský vánek

Levandule z Růžového údolí – výraznější vůně daná mikroklimatem této oblasti

Bio Levandule – zemitější bylinná vůně jako výsledek pečlivého organického zemědělství

Milovníci levandule více najdete na našem eshopu.

Z našeho YouTube kanálu

Komponenty levandulová vůně

”Jak to, že ta levandule voní trochu jinak než ta, co znám? Levandule přece voní vždy stejně!”…”A jak?”…”No levandulově přeci!”
Tak jak to s ní teda je?!

Hlavní komponenty 100% éterického oleje Levandule lékařské neboli Levandule úzkolisté (Lavandula angustifolia) jsou monoterpenol linalool a estery linalylacetát a lavandulylacetát. Ty se spolupodílí na její krásné jemné bylinné vůni se specifickými podtóny. 

V každém levandulovém oleji nalezneme lehké nuance v procentuálním složení těchto komponentů. Tuto informaci nalezneme v chemické analýze neboli analytickém certifikátu jednotlivého produktu. Naše tři levandulové oleje mají obsah linalylacetátu v rozmezí 28-31%, což odpovídá bulharskému standardu.

Lavandula hybrida alias Lavandin


Světová praxe je díky velké popularitě levandulového oleje taková, že dochází k jeho “zlepšování”, v lepším případě, lavandinovým olejem. Lavandin je hybridní rostlina vzniklá křížením Levandule lékařské a Levandule spike. Má mnohem vyšší výnosnost, což snižuje jeho výslednou cenu. 

V horším případě se falšuje syntetickým linalylacetátem a linaloolem. Tedy přírodními složkami éterického oleje Levandule lékařské, ale vytvořenými v laboratoři! A unifikovaná ideální levandulová vůně je na světě!

Až se Vám příště dostane do rukou levandulový olej, věnujte nejprve pozornost INCI tedy jejímu botanickému názvu v latině, poté zemi původu a nakonec se zaměřte na své vlastní pocity. Co přesně v ní cítíte a také si všímejte jemných rozdílů v této klasické krásce aromaterapie.

Informace čerpány z:
R. Tisserand, R. Young -Essential Oil Safety, second edition, s.326- 327, 2014.
K. Schnaubelt – The Healing Intelligence of Essential Oils, s. 86-87, 2011.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami