Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Levandule dáma na úrovni

A máme tady léto! Hašteření rorýsů, zralé ovoce na každém kroku a čas mocné levandule (Lavandula angustifolia). Známe ji jako levanduli lékařskou, pravou nebo úzkolistou. Silně aromatický polokeř s úzkými stříbřitými lístky a krásně fialovými květy. 

Pečující babička nebo dáma na úrovni

O levanduli se říká, že je jako pečující babička. Babička, ke které můžete kdykoliv přijít, s čímkoli se svěřit, a která vás vždy přijme s otevřenou náručí. Vyslechne vás a moudře poradí. U ní cítíte jistotu a bezpečí. Ale ne všechny babičky jsou stejné a to platí i u éterického oleje z levandule. V čím větší nadmořské výšce nám levandule roste, tím je silnější. A ti, co trpí na nízký krevní tlak si vybírají jemnější levanduli, která roste níž. Například levandule pěstovaná u mořského klima se výrazně liší od levandule pěstované ve vnitrozemí. Potěší vás její jemná vůně, při které se vám nebude motat hlava a překvapí její medový tón. Při otevření lahvičky, se jako džin z kouzelné lampy zjeví úchvatná babička. Ale jiná, než ta s bábovkou v ruce. Je to dáma na úrovni, u které jste si jako malá potají zkoušela perly u zrcadla a její nasládlý parfém se vám vtiskl do paměti. Je to moudrá žena, kterou nic nepřekvapí, ale není radno ji rozzlobit. I přes její přísný pohled bude vždy stát na vaší straně. Pomůže vám ujasnit si myšlenky, urovná krizi, uklidní vlídným slovem a při tom bude popíjet likér. 

Letní první pomoc

Éterický olej obnovuje psychickou rovnováhu, pomůže při nervovým napětí, hysterii i šoku. Navazuje pocit klidu a nejčastěji se používá při nespavosti. A právě v létě je u mě levandule na prvním místě. Nepatřím totiž k těm, kteří bez namazání opalovacím krémem neopustí dům. A až po vydaném spálení od sluníčka začínám hledat opalovací krém a situaci zachraňuje levandule od stavu rudého raka a svlékání z kůže. 

Okřídlení “krvesajové”

Navíc – znakem dovolenkového času jsou i štípance. Kdo by měl rád pískání komára, který ho ruší v poklidném spánku u otevřeného okna? Stejně jako Marylin Monroe spala pouze zahalena ve vůni Channel n. 5, já se halím do odéru levandule. Okřídlení “krvesajové” jej nemají rádi. A když už nějaký ten štípanec ulovíme, šup na to levanduli. A ve Francii se dokonce její voničky užívají jako ochrana před jiným hmyzem, členovci – štíry. 

Levandule tedy bezesporu patří do letní výbavy a i pokud to není vaše vůně číslo jedna, vsadím se, že i tak u vás teď už nesmí chybět.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu).

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami