Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Květová voda, hydrolát, hydrosol

Co je to květová voda, hydrosol či hydrolát

Květová voda, hydrosol nebo-li hydrolát je 100% čistý přírodní produkt vznikající v procesu parovodní destilace, kterým se transformují květy či listy bylin na aromatickou květovou vodu. Tyto poklady neobsahují žádné konzervanty či přísady. Po destilaci se chladí, filtrují a poté procházejí procesem mikrobiologické analýzy, která kontroluje čistotu, zbytkové procento éterického oleje a PH. Hydrosol je slovo cizího původu odkazující na technologii svého vzniku tedy parovodní destilaci čili hydrodestilaci. Odvozuje se z latinského výrazu “hydro” voda a “sol” řešení. Označení hydrolát vychází z francouzského “hydro” voda a “lait” mléko. Oba výrazy hydrosoly i hydroláty jsou synonymem květové vody. Někdy se můžete také setkat s výrazem květinové vody.

Květová voda v historii

Květové vody neboli hydroláty (hydrosoly) zná lidstvo již více než 5000 let. Při svých léčebných kůrách je používal i otec moderní medicíny Hippokratés. Za krásou egyptské královny Kleopatry údajně stálo denní aplikování růžové vody. Michelangelo si pak růžovou vodu přidával do čaje, údajně, aby zklidnil svůj temperament. Ve středověku se růžové vody objevovaly v lékárnách. V 18. století se hojně používali na královských dvorech jako parfémy k zamaskování nelibého tělesného odéru. Hospodyňky květové vody běžně přidávali do pokrmů. Ve 20. století byly z popředí vytlačeny éterickými oleji. Dnes se však zdárně vrací na své výsadní místo. Oblibu si získávají nejen nejznámější růžová a levandulová květová voda, ale i jasmínová, neroli, meduňková, heřmánková, řebříčková, šalvějová, drmková, bergamotová, šeříková a jiné.

Jaký je rozdíl mezi růžovou květovou vodou a růžovým hydrolátem

Oba tyto názvy jsou často matoucí. Narážíme na ně a přemýšlíme, zdali se jedná o tutéž či odlišnou věc. Buďte v klidu. Je to zkrátka různé označení téhož. Skrývají se pod nimi úžasné aromatické poklady, vznikající při parovodní destilaci bylin. Jsou hydrofilní, tj. rozpustné ve vodě. Obsahují organické kyseliny, jež jsou ceněny pro své protizánětlivé účinky a hlavně sledovaný zbytkový éterický olej(rámcově 0,1%). A tak nádherně voní. Do velkých destilačních nádob (kolón) putují čerstvé nadzemní části rostlin, jejich listy či květy, které se mísí s čistou pramenitou vodou. Odtud tedy pramení české označení “květová voda”. O tradiční výrobě naší růžové květové vody, si přečtěte zde.

Proč tolik názvů

Květové vody a květinové vody nás jednoduše odkazují na část rostliny, ze které byly destilovány, tedy květů. Tam, kde používáme jinou aromatickou část rostliny, jenž obsahuje éterické složky, označujeme výsledný produkt spíše za hydrolát. Jedná se třeba o bergamotový hydrolát, který je destilován z kůry tohoto plodu. Nebo třeba borovicový hydrolát destilovaný z jehličí. Připomeňme si, že hydroláty jsou 100% čisté přírodní produkty bez přidaných konzervantů a chemie. Při nákupu dbejte prosím opatrnosti a čtěte pečlivě etiketu. Produkt, který se prodává jako směs vody či alkoholu a éterického oleje ( jenž není rozpustný ve vodě!), není totéž a nemá takové kvality jako 100% květová voda neboli hydrolát, hydrosol.

Proč číst složení INCI

Proto doporučuji vždy číst složení těchto produktů. Jestliže pod INCI, čili česky složení, najdete 100% Flower Water, víte, že kupujete 100% přírodní produkt z parovodní destilace. Před slovem “Flower Water” je vždy uvedena příslušná bylina v latině. V případě Růže Damašské je to Rosa Damascena Flower Water, u Levandule Lékařské Lavandula Angustifolia Flower Water, u Slaměnky Helichrysum Itallicum Flower Water, u Jasmínu Jasminum Grandiflorum Flower Water atd.

Hydroláty neboli květové vody a jejich široké využití

  1. Péče o pleť – čištění, tonizace a hydratace, fixace make-upu
  2. Domácí lázně a spa relaxace – 1-3 lžíce květové vody do lázně
  3. Péče o vlasy – rozčesávání, zklidnění podrážděné vlasové pokožky (růj vlasatá), refresh vlasů, styling, vlasové oplachy (heřmánek pravý, levandule, kopřiva, růže,…), stimulace růstu vlasů (rozmarýn a kopřiva)
  4. V kulinarii – do dezertů, domácích limonád – cca 1 lžíce na litr vody (oblíbená je růžová, levandulová, meduňková, neroli, rozmarýnová, bezový květ…)
  5. Aromaterapie pro nejmenší – hydroláty neboli květové vody jsou mnohem jemnější a bezpečné proti éterickým olejům. Rozprašujte pomocí rozprašovače, nebo je dejte do difuzérové nádržky na vodu. Vhodné jsou růžové a heřmánkové květové vody či levandulová a borovicová.
  6. Aromaterapie – pomocí rozprašovače aplikujte aromamlhu kdykoliv potřebujete. Vyberte hydrosoly dle své nálady. Pro snížení nervozity ylang ylang. Pro lepší spánek levandule či heřmánek římský. Pro podporu kreativity jasmín. Pro celkovou harmonizaci růži damašskou. V případě potřeby koncentrace rozmarýn či mátu peprnou.

Všechny naše květové vody prošli chemickou analýzou, jehož součástí je i mikrobiologickým rozbor, hodnota Ph a i procento zbytkového éterického oleje. Květové vody SoZoLe Rose jsou primárním produktem destilace bylin, proto mají výrazné aroma a vysoký aromaterapeutický potenciál.

Vyberte si sami z nejširší nabídky květových vod v České republice i na Slovensku.

Informace čerpány z:

S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, Healing Art Press, 2001

L. Bosson – Hydrosol Therapy, Singing Dragon, 2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa