Přemýšleli jste někdy o kouzlu svatojánské noci, kdy mají byliny největší sílu? Proč se slaví a kde se vlastně vzala? Tato magická noc je spojená s mnoha krásnými, nejen slovanskými rituály, které jdou napříč kulturami a zeměmi. Slaví se vždy noc před sv. Janem (24.6.).
Proč se slaví svatojánská noc
Jak jméno světce vypovídá, stahuje se noc k oslavě připomínky sv. Jana Křtitele a je velmi úzce propojena se svátky letního slunovratu. Promítají se v ní dávné mýtické, pohanské a předkřesťanské tradice s odkazy křesťanskými. Když se nad tím více zamyslíme, dostaneme se k závěru, že tyto svátky procházející Evropou se objevují v zemích, kde žili Slované. Pro mne osobně je obrovské pojítko mezi českou svatojánskou nocí a bulharským Eniovden, dnem všech bylinkářů. A právě obě tyto bylinkové varianty, bych Vám dnes, chtěla trochu přiblížit. A nechat Vás nahlédnout do kouzla tradic dvou zemí, které dnes sice dělí 1000 km ale přesto jsou si velmi blízké.
Mlčenlivý sběr za svitu měsíce
Tajemná noc, před sv. Janem (24.6.), přidává bylinkám největší sílu. Tradičně se svatojánské bylinky jako třezalka, chrpa, pelyněk, mateřídouška, blín, komonice, sporýš a kopretina, sbírají ještě před prvními slunečními paprsky. Poté se vážou do ochranných kytic, kterými zdobíme domovy. V dobách našich praprababiček si neprovdané dívky v mlčenlivosti sbírali za svitu měsíce svatojánské bylinky. Uvily věneček a ten si vkládali pod polštář. Sen jim měl ukázat budoucího ženicha.
Určitě si vzpomenete na slavný úryvek z knihy Boženy Němcové – Babička:
“Duše její kochala se ve vzpomínkách! Viděla před sebou louku, pohorskou vesničku, nad sebou zářící měsíc a hvězdy – byl to ten samý měsíc a hvězdy, věčně krásný, nestárnoucí -, ale ona byla tenkráte mladá, svěží holčina, když ve svatojánské noci na osudný věneček devatero kvítí trhala. Jako by to právě bylo, tak cítila babička strach, který měla, aby ji nikdo v cestu nepřišel a kouzlo nepřekazil. Vidí se v komůrce své, vidí na lůžku ty květované podušky, pod něž uvitý věneček klade. Vzpomíná, jak vroucně se modlila, aby ji dal Pánbůh sen, v němž by se ji zjevil ten, jehož si duše její byla oblíbila. Důvěra, kterou na osudný věneček kladla, nezklamala ji; viděla ve snu muže vysokého vzrůstu, jasného, upřímného vzhledu toho, jemuž rovného ve světě pro ni nebylo.” (B.Němcová – Babička, e-kniha, Městská knihovna v Praze, 2012, IX. Kapitola, s. 103)
Během svatojanské noci se také pálí ohně, o kterých se v českých zemích tradovalo, že kdo je přeskočí, bude obdařen silou na celý příští rok. Jejich plamen symbolizuje slunce, které je v době slunovratu na vrcholu svých sil.
Bulharský den všech bylinkářů – Eniovden
V Bulharsku se slaví tzv. Eniovden (24.6.), svátek všech bylinkářů. Vypráví se, že tento den hvězdy sestupují z nebes a žehnají bylinkám. Uctívá se ženská energie. Ženy a dívky vily pro zdraví, z bylin nasbíraných těsně před rozbřeskem, eniovdenské věnečky či kytice, které darovaly všem členům domácnosti. Mezi bylinky, které se tuto magickou noc považují za nejléčivější, patří např.: “eniovčeto”(svízel), třezalka, zdravets geranium, meduňka, kopřiva, lipový květ, pelyněk, mateřídouška, kuklík, sporýš lékařský, ale také růže a rozmarýn. Kromě těchto kytic a věnců se sbírá 77 a polovina bylin “proti každé nemoci”, které se sušší na zimu.
Mezi lidové rituály patřilo také opláchnutí se v tekoucím pramenu či procházka v ranní rose, protože pouze této noci je voda léčivá. A nesmíme zapomenout také na pověru, že kdo ráno uvidí chvějící se tancující slunce bude zdráv po celý rok. Musí ke slunci nastavit tvář a poté se přes rameno podívat na svůj stín.
Nacházíte v obou svátcích pojítka? Jsou si docela podobné, nemyslíte? Bylinková noc spojená se slunovratem je opravdu kouzelná v obou zmíněných variantách!
Přeji Vám pevné zdraví a krásné léto!
P.S.: Se spoustou zmíněných bylinek se můžete potkat v květových vodách SoZoLe Rose, které jsme pro Vás od 23.6. do 30.6. připravili za speciální ceny. Oslavme tyto slovanské svátky společně. Podívejte se na web a užijte si víkend!
Zdroje:
Naďová, Alena: Žena v proměnách roku. Zrcadlení přírodního cyklu v životě ženy. CPress, 2021.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatojánská_noc
https://web2.mlp.cz/koweb/00/03/34/76/44/babicka.pdf
https://www.nationalgeographic.bg/a/enyovden-praznikt-na-lecebnite-bilki