Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Jak odpudit komáry

Léto, prázdniny, dovolené! Dlouhé teplé večery trávené na zahrádkách, terasách a v přírodě. Šustění listů v jemném večerním vánku, cvrkání cvrčků a pozorování světlušek. Tato idylka může být ihned narušena přítomností otravného “krvesajícího” hmyzu. Aneb komáři už tu jsou zas! Ale nebojte mám pro Vás několik bezva tipů, jak na ně s pomocí aromatických pokladů v podobě květových vod a éterických olejů.

Tak schválně jestli uhádnete, které aromatické poklady je nejvíce odpuzují?….Ty z Vás, kteří si mysleli, že je to levandule mají 100% pravdu. Jenže pozor nejen levandule nám proti nim pomáhá. Velmi účinná je také máta a geranium. Díky svým přirozeným éterickým látkám od nás odhánějí různé druhy hmyzu a když už se nehoda stane, tak umí poštípané místo rychle uklidnit. Pojďme se jim tedy podívat na zoubek.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Mezi hlavní komponenty levandulového éterického oleje patří linalool a linalyl acetát, což jsou mimochodem složky, které tvoří ono typické levandulové aroma ale hlavně odpuzují hmyz. Prostě jim smrdí! Možná se Vám hned vybaví sušené levandulové květy v plátěných pytlících zavěšené ve skříních proti šatním molům. Mám pro vás dobrou zprávu: levandulové aroma nesnáší také komáři, vši a klíšťata. Není nic jednoduššího než mít v letních měsících 100% levandulovou vodu stále u sebe. Obsahuje zbytkové procento éterického oleje a její aroma je opravdu krásně nasycené. Máte tak přírodní repelent, který můžete beze strachu aplikovat i na tu nejcitlivější pokožku, stále u sebe. 

Máta peprná (Mentha piperita)

Jednou z hlavních složek mátového éterického oleje je mentol, což je opět komponent, který vyloženě nevoní létajícím hmyzím škůdcům jako jsou komáři, nejrůznější mouchy, vši, blechy ale i pavouci. Takže vytáhněte rozprašovače s mátovou vodou a hrr na ně! Pokud chcete odpuzující sílu ještě více znásobit, neváhejte v prázdném a čistém rozprašovači smíchat 50:50 mátovou vodu s levandulovou. Nejenže si vyrobíte zaručený hmyzo-štít, ale také budete mít po ruce neskutečný letní osvěžovač. Oba tyto hydroláty oplývají ochlazujícími účinky, které Vaše pokožka velmi ocení. 

Geranium (Pelargonium graveolens)

Geranium neboli Pelargonie existuje velké množství, jako např. geranium růžové, vonné, bourbun. Hlavním komponentem jejich éterického oleje je citronellol a geraniol, který tvoří ono známé “květinovo-růžové” aroma a právě ono odpuzuje zejména komáry a klíšťata. Jeho krásné vůně bezvadně doplní repeletní směs či roll-on tyčinku. 

Geranium Zdravets (Geranium macrorrhizum)

Je endemická divoce rostoucí balkánská rostlina, typická pro bulharské lidové léčitelství. Symbolizuje zdraví, dlouhověkost a životní sílu. Ve svém složení je rozdílná proti typickému geraniu. Mezi hlavní komponenty jejího éterického oleje patří Germacrone, který ve vědeckých studiiích prokázal antibakteriální, protiplísňové a proti-rakovinové účinky. Nás bude zajímat zejména schopnost této bylinky utišit svědění a podráždění. Opět využijeme jednoduše v jeho květové vodě

Aromatické ledové kostky na štípance

Pokud už se stane nějaká hmyzí nehoda, neváhejte postižené místo ihned zchladit jedním ze tří zmiňovaných hydrolátů (květových vod). Jak přímým postříkáním místa, tak i obkladem z namočeného odličovacího tampónu v jednom z nich. Mým osobním tipem je připravit si dopředu mražené aromatické kostky. Ve sklenici vody smíchejte mátovou a levandulovou vodu 50:50 a nalejte do formiček na led. Jak víte, některý hmyz dokáže vytvořit opravdu nepěkné zarudlé štípance a tak znásobenou chladící sílu těchto aromatických kostek určitě uvítáte. Stačí jemně potřít místo a úleva je tu okamžitě!

Přeji Vám krásné léto a co nejméně hmyzího obtěžování!

Zdroje:

KG STILES – Esenciální oleje kompletní příručka, 2019.

Susanne Catty – Hydrosols the Next Aromatherapy, 2001. 

Lydia Bosson – Hydrosol Therapy, 2019.

Robert Tisserand, Rodney Young – Essential Oil Safety, 2014.

https://www.aromatics.com/blogs/wellness/natural-bug-repellent-with-essential-oils

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1934578X0800300418

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami