Heřmánkové květové vody jsou ceněny pro své protizánětlivé účinky a uklidňující aroma. Existují mezi nimi podstatné a milé rozdíly. Můžete být překvapeni již samotným faktem, že existují dva druhy heřmánkových vod a to Heřmánek pravý, Matricaria Chamomilla Flower Water, a Heřmánek římský, Anthemis Nobilis (Chamaemelum Nobilis) Flower water. Abyste dobře rozpoznali, se kterou heřmánkovou vodou máte tu čest, doporučuji vždy číst INCI neboli složení a sledovat botanické názvy použitého rostlinného materiálu.
Zajímavosti z historie
Latinský název Heřmánku římského zní Anthemis Nobilis neboli Chamaemeleum nobile. Vychází z řeckého “kamai” a “melon” neboli “zemní jablko” podle své typické vůně připomínající tento plod. Ve starověkém Egyptě byl zasvěcen bohu Slunce Ra a používal se při mumifikaci. V antických časech se rozhazoval sušený heřmánek římský po podlahách k desinfekci místnosti. Římský se mu říká, protože jej právě Římané s oblibou pěstovali. Dle botanické klasifikace patří heřmánek římský taktéž jako heřmánek pravý do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Přesto se od sebe velmi liší. Heřmánek římský se nazývá také rmen sličný či rmenec sličný.
Heřmánek pravý pak nese latinského jméno Matricaria Chamomilla. Matricaria označuje matka či žena. Latinské slovo matrix znamená děloha, čímž se dostáváme k jeho tradičnímu používání v gynekologii. Od starověku je navíc ceněn pro své silné protizánětlivé a uklidňující účinky.
Aroma a chuť
Medově sladké aroma s podtóny zeleného jablka Vás ve vůni Heřmánku římského dostanou přímo do jablečného sadu. Tuto vůni mají velmi rády malinké děti a je to v jejich péči jedna ze základních květových vod. Tak jak voní, tak i chutná. Okouzlí vás jeho sladká chuť, která skvěle doplňuje domácí limonády, dezerty a zejména letní sorbety.
Květová voda Heřmánku pravého svou vůní připomíná dětství a rozkvetlou heřmánkovou louku. Všeobjímající hřejivé aroma heřmánkového čaje s medem (Ovšem mnohonásobně silnější než čaj. I proto se hydrolátům říká “bylinková espressa”.). Jeho chuť je lehce nahořklá se svěžími zelenými tóny po naředění se promění na medově-květinovou. Je vhodný na ozdravné pitné kůry, například na 40 denní pitnou kůru před začátkem pylové sezóny nebo pitnou kůru při nateklých a svědivých žílách. Působí blahodárně při špatném zažívání, nevolnosti stresového původu, nespavosti a napětí. Oba heřmánkové hydroláty jsou příjemné ve sklence teplého mléka či bylinkového čaje před spaním (L. Bosson, Hydrosol Therapy).
Použití na pleť
Heřmánkové květové vody jsou vhodné na všechny typy pleti, zejména na pokožku podrážděnou a citlivou. Heřmánek římský má protizánětlivé a analgetické účinky a proto jej velmi ocení pleť problematická. Uklidňuje začervenání pokožky, vyrážky z přehřátí a spáleniny od sluníčka. V kombinaci s levandulovou vodou se jeho tišící síla znásobuje.
Heřmánek pravý je nejen protizánětlivý, analgetický ale i antibakteriální. Je ve svých účincích silnější než Heřmánek římský. Použijte jej na cokoliv “červeného” a svědivého. Aplikujte jej na ekzémy, oděrky, drobná poranění, spáleniny. S. Catty (Hydrosols the Next Aromatherapy) hovoří dokonce o jeho pozitivním vlivu na lupénku. Pánové mají rádi jeho vůni a pro své skvělé stahující účinky je pro ně přírodního variantou aftershavu.
Péče o děti
Heřmánek římský je číslem jedna v dětské péči. Šetrně působí na podrážděnou plenkovou oblast. Kombinace tohoto hydrolátu a levandulového je vhodná na obklady opruzeného zadečku. Můžete jej použít i do domácích vlhčených ubrousků. Při prořezávání zoubků přidejte 1 čajovou lžičku do večerní koupele. Můžete také sprejovat na nateklé dásně. Při problémech s nespavostí rozprašujte heřmánek římský na povlečení či do dětského pokoje.
Heřmánek pravý působí mnohem “sedativněji” než Heřmánek římský, proto je do dětské koupele vhodné jeho použití v kombinaci s levandulí. Tlumí vzteky a výbuchy agrese. Pouhé jeho rozprášení před naštvaným potomkem vše rozpustí. Heřmánek pravý uklidňuje a vyrovnává emoce. Jednoduše uklidňuje “zvíře” v nás.
Použití na tělo
Heřmánek římský využijete ve večerní koupeli při větší stresové zátěži, depresi a nespavosti. Je dobrým pomocníkem při začervenání očí, která často vzniká z nadměrně stráveného času u telefonů a počítačů. Pro své protikřečové účinky ulevuje při kolikách.
Heřmánek pravý taktéž ulevuje unaveným očím. Napuštěný odličovací tampón dokáže po 10 minutách divy. Heřmánkové obklady působí dále blahodárně na svědivou a zarudlou pokožku. V kombinaci s levandulovým hydrolátem je efektivní při spáleninách s puchýři. Obecně je o něm známo, že ulevuje od zánětů všeho druhu a uplatnění nalezne také u léčby kvasinkových infekci (S. Catty, Hydrosols the Next Aromatherapy).
Vlasová péče
Květové vody dodávají hydrataci nejen pleti, ale i vlasům. Heřmánek pravý dodává vlasům lesk a hebkost. Rozprašujte jej do délek vlasů nebo použijte jako oplach (tzv. Leave-in) v poslední fázi mytí.
Aromaterapie
Oba heřmánky jsou silně spojeny se solar plexem, tedy třetí žlutou čakrou. Přinášejí uklidnění nervovému podráždění vznikající v této oblasti. Jak píše Gabriel Mojay ve své knize Aromatreapie pro léčení duše (dotisk 2019, s.79.), “uvolňují napětí přehnaných tužeb našeho ega – a frustraci, nelibost a deprese, které často následují….Heřmánek nám pomáhá opouštět pevná očekávání, klidně nás obeznamuje s našimi omezeními a učí nás ochotně přijímat pomoc a podporu jiných, kteří nám ji mohou poskytnout. Vždy se tak vytvoří slunnější dispozice.”
Heřmánek římský uklidňuje nervový systém, obavy a strachy. Osvobozuje nás od přehnaného souzení. Pomáhá kritické mysli ustoupit a otevřít srdce. Zmírňuje perfekcionismus s touhou vše kontrolovat.
Heřmánek pravý, již zmíněno výše, uklidňuje a vyrovnává emoce. Jednoduše uklidňuje “zvíře” v nás, zejména v okamžiku, kdy už to nemůžeme vydržet a máme pocit, že vybouchneme.
Aromaterapie pro domácí mazlíčky
Pomocí květové vody Heřmánek římský můžete snižovat stres zvířat před cestou, návštěvou veterináře, u štěňat při výměně a prořezávání zubů. Hydroláty jsou pro domácí mazlíčky vhodnější variantou než éterické oleje.
Informace čerpány z:
Susanne Catty – Hydrosols the Next Aromatherapy, 2001.
Lydia Bosson – Hydrosol Therapy, 2019.
Gabriel Mojay- Aromatreapie pro léčení duše, dotisk 2019.