Víte, že pelyněk se v historii používal jako ochrana proti všemu zlému? A že jalovec byl dokonce považován za strážce brány do jiných světů? Anebo že cypřiš byl spojen s bohem podsvětí Hádem a dnes je vnímán jako symbolem transformace? Odhalme společně magické byliny spojeny s dobou dušičkovsko-halloweenskou a jak jejich kouzelné vůně v podobě éterických olejů a květových vod působí na naše emoce. Máme pro Vás speciální halloweenský výběr s praktickými tipy! Čtěte směle dál!
Čarodějný pelyněk
Věděli jste, že Pelyňku ročním se v lidové tradici mluví jako o “čarodějné či magické bylině”? V dávných časech se totiž používal jako ochrana proti všemu zlému. Jeho květová voda svým výrazným hřejivým bylinným aroma uvolňuje tělo a stimuluje duši. Přidejte ji do večerní lázně a povolte tak ztuhlé a namožené svaly. Mimochodem Pelyněk je i rostlina, která je vhodná právě pro konec měsíce října. Lidé si dříve vyráběli “pelyňkové víno” a nejrůznější likéry, které svou hořkostí pomáhaly se zažíváním.
Spirituální kadidlo
Říjen je měsícem ztišení se a zpomalení se. A právě v tomto usebrání se nám vyskakují nejrůznější emoce. Nebojme se jich. Naučme se je přijímat a vnímat je. K tomu je velkým pomocníkem Kadidlo. Tušili jste, že spirituálních a meditačních účinků kadidla využívá lidstvo již více než 5000 let? Konejšivá jemně pryskyřičná vůně jeho květové vody (hydrolátu) poskytuje duchovní a emocionální podporu. Pomáhá zotavit se ze ztráty či postraumatického stresu. A jako bonus relaxuje pleť trpící nadměrným stresem.
Odvážný jalovec
Odvahu potřebnou ke zpracování emocí nám dodávají sladce-hořké dřevité tóny jalovcového oleje, který rozpouští a čistí negativní vlivy a současně silně posiluje naši odvahu a odhodlanost. Očistné účinky Jalovce znalo lidstvo od dávných dob. Již v antických dobách jej používali Řekové jako rituální kadidlo a prevenci proti šíření nemocí. Ve středověku byl považován za všestranný lék. Ve 12. století si Svatá Hildegarda všimla pozoruhodného účinku rozdrcených bobulí v horké lázni, které mají při dýchacích infekcích. Historie vykuřování jalovcových bobulí pokračovala celou dobu až do 19. století, kdy byly preventivně zapalovány ve francouzských nemocnicích při epidemiích neštovic (G. Mojay – Aromaterapie pro léčení duše). Jalovcový čaj se dokonce používal k dezinfekci chirurgických nástrojů (Dr. J. Axe – Essential Oils: Ancient Medicine). V dnešní době je světově proslulý alkoholický nápoj s aromatem jalovcových bobulí – gin.
Strážce brány do jiných světů
V minulosti byly jalovci v mnoha kulturách přisuzovány magické účinky. Byl uctíván jako dřevina s mocnou ochrannou silou, jako strážce brány do jiných světů a sídlo nadpřirozených tvorů a sil a jako takový měl významné místo v lidových tradicích a pověrách. Např. ve starém Řecku se věřilo, že může být prostředníkem mezi životem a smrtí. Duše zesnulých zůstala po smrti zaklesnutá v jalovcovém keři, což mohlo znamenat naději na její návrat do světa živých. Ve středověku zase lidé věřili, že větve jalovce odpuzují démony. Jalovec se dostal i do “hororové” pohádky bratří Grimů, kterou opravdu dětem před spaním nečtěte ;-).
Éterický olej a hydrolát Jalovec
Éterický olej z divoce rostoucích ručně sbíraných Jalovcových plodů (bobulí) svým výrazným sladko-hořkým dřevitým aroma rozpouští a čistí negativní vlivy a současně silně posiluje naši odvahu a odhodlanost. Pomáhá překonat psychickou stagnaci a restartovat život. Čistí prostor od negativní energie. Detoxikuje a osvěžuje prostor. Hydrolát Jalovec z ručně sbíraných divoce rostoucích plodů (bobulí) nejenže čistí, tonizuje a detoxikuje mastnou a problematickou pleť i vlasovou pokožku, ale např. v jógové či meditační praxi je vhodný k energetické práci s aurou. Tento hydrolát je také velmi přínosný do koupelí tzv. těžkých nohou.
Transformační cypřiš
Další z vůní, která podporuje adaptaci a naši schopnost vyrovnat se se smutkem a změnami je Cypřiš. Jeho dřevitá-pryskyřičná vůně uklidňuje a uzemňuje. Tušili jste, že v historii se nejprve používal jako kadidlo?! Zmínky o něm nalezneme v papyrech starověkého Egypta. V antickém Řecku byl zasvěcen Hádovi, bohu podzemí a posmrtného života. Proto byl vysazován na pohřebištích. Toto propojení se ve Středomoří zachovalo dodnes. Jeho éterický olej je velmi vhodný v obdobích, kdy se musíme vyrovnat se smutkem. V této souvislosti se využívá i v paliativní péči.
Receptář originálních “vůňohrátek”
Vyzkoušejte tyto originální “vůňohrátky” do difuzéru či aromalampy
Strašidelný zámek
2 kapky pomeranče
2 kapky cedru
2 kapky kadidla
1 kapka zázvoru
2 kapky hřebíčku
Halloweenský lektvar lásky
1 kapka šalvěje muškátové
2 kapky limetky
2 kapky jalovce
Čarodějný lektvar
2 kapky jalovce
1 kapka kadidla
1 kapka pačuli
1 kapka levandule
Upíří dech
3 kapky pomeranče
3 kapky šalvěje lékařské
2 kapky pačuli
1 kapka zázvor
Ať už tiše a s úctou vzpomínáte na zesnulé blízké, či si užíváte halloweenského vzrušení a necháte se rádi lechtat tajemnem, dolaďte tu pravou atmosféru 100% éterickými oleji a květovými vodami s čarodějnou vůní a meditačními účinky.
Shlédněte záznam živého vysílání “Halloweenský speciál”.
100% éterické oleje kupte zde.
100% květové vody kupte tady.
Zdroje:
S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, 2001.
Gabriel Mojay – Aromaterapie pro léčení duše, 2019.
Dr. Josh Axe – Essential Oils: Ancient Medicine, 2016.
A. Naďová – Žena v proměnách roku, 2021.
Jak to bylo s Halloweenem?
Dušičky neboli památka všech zesnulých (2.11.) vychází z dávného keltského svátku Samhain. Keltové věřili, že se v tuto dobu duše zesnulých vracejí na zemský povrch, a že živí mohou navštívit podsvětí. Už tehdy si lidé zapalovali za oknem svíce a převlékali se do starých hadrů a maskovali si tváře, aby se ochránili před zlými silami. Odraz této keltské tradice přetrval v populárním anglo-americkém Halloweenu (31.10.).