Věděli jste, že bulharský růžový olej destilovaný z květů damašské růže obsahuje téměř 280 komponentů a jeho pravost poznáte také tím, že při pokojové teplotě pod 20 stupňů tuhne? Lépe řečeno „gelovatí“ a to díky přítomnosti své přirozené pevné části, která se skládá z parafínů a vosků. Tekutou část pak tvoří aromatické komponenty, zejména terpeny jako geraniol, citronellol, farnesol, linalool a nerol.
Jak vlastně voní?
Dalším znakem pravosti je jeho barva. Ta musí být světle žlutá až s odstíny zelenkavé a samozřejmě typické aroma. Jaké vlastně je? V oficiální dokumentaci bulharského ministerstva zemědělství a v následných technických listech je vždy uvedeno: „charakteristická vůně oleje z damašské růže“. Což běžnému uživateli mnoho neprozradí. Proto Vám ji více přiblížím. Je to vůně, která je velmi opojná a nezkušenému se může až zatočit hlava. Jak by taky ne, když v jedné kapičce je ukryta síla 30-40 rozkvetlých růžových květů. Aroma bulharského růžového oleje je výrazné květinové se zemitými tóny a sladkostí v závěru. Je to, jako byste se dostali přímo na plně rozkvetlé růžové pole. Vjem je to natolik silný a nezapomenutelný, že se říká: “Kdo si jednou přičichne k pravému růžovému oleji, vůni si zapamatuje a vždy ji rozezná mezi druhými.” Setkat se můžete s mnoha růžovými oleji, které ale nedosahují takových celosvětově uznaných kvalit jako ten bulharský. Využívá se nejen v parfumerii, kde je jako fixátor vůní součástí 42 % pánských parfémů a 96 % dámských parfémů z celého světa, ale také v kosmetice, farmakologii a i potravinářství.
Zabiják bakterií způsobujících akné
V kosmetickém průmyslu je nejen součástí luxusních anti-age přípravků, ale také má své vědecky prověřené pozitivní účinky na pleť. Bylo prokázáno, že zpomaluje symptomy stárnutí pleti, je efektivní u atopického ekzému, lupénky i rosacey. Navíc byla zjištěno, že díky obsahu geraniolu a citronellolu redukuje nadměrnou produkci kožního mazu, a proto je vhodné jej začlenit do pleťové řady pro mastnou a problematickou pleť. Příjemným zjištěním moderní vědy je též fakt, že růžový olej má antibakteriální účinek přímo proti bakteriím způsobujícím akné, Cutibacterium Acnes a Staphylococcus Epidermidis. Jeho schopnosti jsou opravdu velmi silné. Vědci také studovali protizánětlivými účinky a zjistili, že růžový olej působí pozitivně na snížení zánětlivých procesů. Reguluje činnost specifických receptorů, které hrají hlavní roli u syndromu citlivé pokožky. Bulharský růžový olej je skutečným pokladem, který od nepaměti hraje hlavní roli v kosmetickém průmyslu a mnohdy je přítomen i tam, kde byste jej vůbec nečekali.
Růžový olej v rukou medicíny
Tušili jste, že je bulharský růžový olej součástí očních léků, žaludečních a střevních přípravků, protože je nejen dobrým projímadlem, ale také byl prokázán jeho účinek proti střevním parazitům? Najdete jej v přípravcích na kožní i zubní nemoci. Jelikož ulevuje astma je jedním z komponentů léků na kašel, astma, ale i alergie. Například v Německu jej odhalíte v homeopaticích na sennou rýmu. Dokonce se studují i jeho anti-HIV účinky.
Aromapsychologie a růžová vůně
Mimochodem jeho aroma prokazatelně odstraňuje úzkost, napětí a strach, a tak je zejména v rámci aromaterapie a aromapsychologie prospěšný při nespavosti, bušení srdce a úzkostných stavech. Snižuje totiž srdeční tep, tlak a frekvenci dýchání. Jeho aroma navozuje pocit bezpečí, pevné mateřské náruče. Uklidňuje a harmonizuje mysl a pomáhá nám překonat prodělané emocionální rány a vrací víru, že budeme znovu schopni milovat.
Mimochodem 100% vzácný pravý bulharský růžový olej, který je od roku 2014 chráněným zeměpisným označením koupíte na e-shopu SoZoLe Rose, kde je pro Vás připraven v luxusním balení, jehož součástí je ručně vyřezávaný dřevěný obal z lipového dřeva, který perfektně chrání kvality tohoto aromatického skvostu. A pokud právě hledáte 100% přírodní kosmetiku, která pravý růžový olej obsahuje, podívejte se na botanická séra BERENIKÉ. Vytvořili jsme je pro Vás v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky, shrnutými v tomto článku.
Jestliže chcete vědět další zajímavosti o růžovém oleji, přečtěte si předchozí článek, anebo se s námi projděte po Růžovém údolí a nahlédněte tak na výrobu tohoto luxusního produktu.
Informace čerpány z:
Veřejně dostupné informace bulharského ministerstva zemědělství (Министерство на земеделието и храните), https://www.mzh.government.bg/bg/
“ИСТОРИЧЕСКИ СВЕДЕНИЯ ЗА РОЗАТА И РОЗОПРОИЗВОДСТВОТО”, karlovobg.eu
“Червена казанлъшка роза, маслодайна роза, действие и приложение на билката”, bilki.bg
“Ползи за здравето на етеричното масло от роза”, bilki.bg
Анка Дончева – Маслодайна роза, 2020.
Gabriel Mojay – Aromaterapie pro léčení duše, 2019.
Robert Tisserand – The Art of Aromatherapy, 1977.