Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Drmek obecný a jeho tajemství

Drmek obecný je jednou z tajemných a v současnosti velmi oblíbených ženských bylin. Jeho historie mnohdy vzbuzuje úsměvy a naopak jeho účinky na ženský hormonální systém velkou úctu. Vyrábí se z něj květová voda, éterický olej i tinktury. Pojďte se o tomto bylinkovém pokladu dozvědět mnohem více. Příběh drmku obecného neboli vitexu Vám bude vyprávět aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.

Název drmek ihned evokuje něco drsného a na omak hrubého, ale není tomu tak. Drmek obecný je keř z čeledi hluchavkovitých. Úpřímně bych na první pohled neřekla, že drmek je členem této rodiny. Ale prohlédneme – li si zblízka jeho nafialovělé květy, tak už bychom ho mohli zařadit jako nějakého strýčka, který se občas objeví na rodinné oslavě.

Drmek a menstruační problémy

Jeho odborné jméno Agnus castus, latinsky znamená ,,cudný beran”, protože se věřilo, že snižuje libido. A pro tento účinek ho můžeme znát i pod jeho lidovým názvem mnišský pepř, jelikož byl vysazován v klášterech a pomáhal tak lépe snášet celibát. Moje spolužačky mi daly přezdívku “drmková lady”. Ne proto, že bych se vyžívala v celibátu, ale protože jsem sílu drmku velmi opěvovala a hned, jak byla příležitost, jsem o něm mluvila. Především, jak dokáže pomoci ženám v jejich cyklu. Například se používá při premenstruačním syndromu, premenopauze, ale i u bolestivé a silné menstruace.

Aromaterapeutické využití drmku

Už od pradávna je drmek spojován s ženskou energií, nejen pro své léčivé schopnosti. Dnes se pro léčbu používají plody, tvarem připomínající kuličky pepře. A tím se krásně vracíme k označení mnišský pepř. Na první pohled nás zaujmou jeho listy, které připomínají listy konopí a květenství podobné levanduli. Co nám tímto chce sdělit?! Že je drmek silně harmonizující a dostává nás do klidného bytí mysli?! Každopádně po drmku sáhněte v okamžiku jakékoli změny. Pomáhá nám přijmout a jednat. Pomáhá překonat potíže způsobené právě změnami. Ať životními nebo psychickými. Ulehčuje procesy těchto změn a pomáhá nám je lépe překonat. Přináší nám lehkost uvolněním nahromaděných emocí.

Vnímání drmku

Drmek je takový skřítek, který nepotřebuje velkou pozornost. Vlastně se drží zpátky a nejraději pobývá ve svém světě. U nás drmek nepřebývá, ale pokud bychom ho potkali v jeho domovině, nejspíš by jen tak posedával na balkónku svého malebného domečku a užíval si sluneční paprsky. Nás by si nevšímal do doby, než bychom na něj promluvili. Svou pozornost nám bude věnovat a taky rád poradí, ale do dlouhého rozhovoru se mu chtít nebude. Přeci jen jsme ho vyrušili z jeho meditace. Ale protože je drmek mírumilovný skřítek, srdečně se s námi rozloučí a na cestu nám dá něco pro radost.

100% květovou vodu Domek obecný a 100% éterický olej Drmek obecný kupte zde.

Přečtěte si předchozí článek Anet o Květové vodě Skalní růže.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, Aromaterapie Kvítek , její web naleznete zde.

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka se zaměřením na aromaterapeutické masáže, která aromaterapii ráda vnímá z pohledu barev.

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami