Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Cypřiš z dávných časů

Sychravý, barevný a občas slunečný podzim. Ráno nás vítá hustá mlha, přes den na nás skrze žlutočervené listí vykukují sluneční paprsky a večer se na skle tvoří tenká námraza. Je to čas, kdy se příroda chystá na dlouhý zimní spánek. Všimla jsem si, že v tomto období spousta lidí vyhledává vůni cypřiše. A nedivím se tomu, já totiž taky. 

Olej transformace

Cypřiš stálezelený, Cupressus sempervirens, je totiž olejem transformace. Podle řecké mytologie byl v cypřiš proměněn mladík jménem Cyparissus. Ten jednoho dne při lovu zabil jelena, který byl uctíván lesními nymfami a měl ho v oblibě sám Apollón. Cyparissus trpěl tak velkými výčitkami, že prosil o věčné utrpení. Bohové ho vyslyšeli a proměnili ho v cypřiš, který je znám pro svou dlouhověkost. Tuto bájí dokládá i Ovidiova báseň Cypřiš:

,,Když pak nesmírným pláčem všecku krev vyplakal si z těla,

zelenat náhle mu počne úd po údu od hlavy k patě:

vlasy, co před chvílí ještě mu splývaly s bílého čela,

mění se v ježatou kštici, pak najednou ztuhly a novým,

štíhlým špičatým vrškem se dívaly k hvězdnému nebi.”

Mezi říší živých a mrtvých

Jak už jsem tedy psala, je éterický olej cypřiše olejem transformace a obnovy. To můžeme chápat tak, že opustíme staré, najdeme a přijmeme nové.  Strom cypřiše je zasvěcen Hádovi, bohu podsvětí. Není tedy náhodou, že je nejvíce vysazován na hřbitovech. Dělí totiž svět živých a říší mrtvých. V paliativní péči se éterický olej používá pro svou schopnost smíření se s koncem a přechod do jiných sfér. Pozůstalým zase pomáhá pochopit a přijmout skon svého blízkého. Byla by však chybou tento éterický olej spojovat jen s úmrtím. Učí nás trpělivosti, a až nastane ten správný čas, tak nás nechá posunout se dál. On ví, kdy je ta správná chvíle a povzbudí nás udělat první krok.  

Hravost lesního satyra

V jeho uzemňující vůní je však něco lehkého a hravého. Cítím vůni letním sluncem rozpáleného lesa, vidím olivový háj a mezi stromy satyra, lesní bytost s napůl lidským a kozím tělem, který hraje na flétnu a tančí s nymfami. A zrovna tento faun nepatří k těm, kteří by nás měli držet nohama silně při zemi. Nezvedený veselý chlapík, který miluje víno a všelijaké jiné prožitky. Cypřiš nám tedy posílá vzkaz: Nebát se změn, které nás vedou k transformaci. Protože pokaždé, když něco staré končí, nové začíná.

Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, aromaterapie_kvítek (na Instagramu)

Autor: Aneta Jirchářová

Absolventka umělecké školy. V současnosti si prohlubuje studium v oblasti aromaterapie, kterou ráda vnímá z pohledu barev. 

“Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami