Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Co dokáže vzácná chrpa

Chrpa modrá (Centaurea Cyanus) je drobná rostlinka z čeledi hvězdicovitých s blankytně modrými květy, které se tradičně využívají jako přírodní barvivo do čajů. Za krásnou modrou barvou jejich květů stojí přírodní složka cyanin, kterou obsahuje třeba i květ violky vonné. Příbuzné druhy chrpy modré Vás mohou překvapit růžovo-fialovou a dokonce i žlutou barvou. Přestože je to důležitá medonosná a pylodárná rostlina, řadí se fakticky mezi plevel. Nutno podotknout plevel, který je vzácnou léčivou bylinou. Najdete ji běžně růst v remízcích mezi poli obilovin i jiných zemědělských plodin, čímž zvyšuje biodiverzitu. V jednu chvíli se ale díky masivní herbicidní ochraně její výskyt na orných půdách snižoval, až z českých polí téměř vymizela.  Jako jedné z hojně využívaných rostlin v kosmetickém průmyslu se jí dnes podíváme “na zoubek”.

Čaj v době morových ran

Tato velmi jemná rostlinka patří mezi tradičně sušené léčivky (pouze květ), které se přimíchávají do čajů při rýmě, nachlazení, žaludečních vředech, zánětech močových cest a také k oplachům očí. Sušené květy můžete využít také na odvary nebo si lze z čerstvě nasbíraných a do druhého dne zaschnutých květů vyrobit alkoholovou tinkturu (v 40% alkoholu). Susanne Catty nás upozorňuje: “že v době morových ran byla (chrpa) formou čaje používána jako prostředek proti této nákaze.” (S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy) Proč není přesně známo. Nejspíše byly zoufalý nakažení ochotni vyzkoušet téměř cokoliv, aby se uzdravili:-)

Chrpa pro štěstí

Historické vnímání této rostlinky je opravdu pestré a stojí za zmínku i to, že “Dříve lidé věřili, že kdo první uvidí chrpu, má si s ní potřít oči, nebudou ho pak celý rok bolet.” (P. Kourková – Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad, Mladá fronta, 2022, s.32). Mimochodem je to také národní květina Estonska a symbol obětí války, vdov a sirotků ve Francii. V květomluvě věnovat chrpu znamená, že je dárce šťastný a proto se chrpový věneček dříve zavěšoval do chalup pro udržení rodinného štěstí.

Z drogerií do lékáren

V kosmetickém průmyslu je spojena s péčí o citlivou pleť a okolooční oblast. Ve Francii má dokonce přesah do farmakologie. V lékárnách se prodává chrpová voda v mini balení, určená k výplachu podrážděných očí. Takto ji běžně používají na klinikách věnující se paliativní péči a také léčbě pomocí hydrolátů, o čemž se zmínila R. Lewis na své online přednáška z 15.3. 2023 – Hydrolates in Clinical Practise pro Aroma Summit 2023.

Ulevuje “pytlům” pod očima

Vraťme se ale ke kosmetické péči o oční okolí. Pro své protizánětlivé, uklidňující a ochlazující účinky je v případě 100% květové vody vhodná k obkladům unavených, nateklých a  svědících očí. Stimuluje totiž odtok nahromaděné tekutiny pod konturami očí. Její ochlazující síly se využívá v nejrůznějších kosmetických přípravcích jako jsou krémy, masky, tonika a odličovače. Víte, že chrpová voda je skvělá také na zpevnění zralé a jemné pokožky v dekoltu?! 

Využití ve vlasové péči

No a nakonec nemohu opomenout její účinky na vlasy. Po aplikaci v poslední fázi mytí (již neoplachujeme), dodává vlasům lesk. Pokud máte sušší blond vlasy a heřmánková voda Vás vysušuje, zkuste místi ní chrpovou vodu. 

Proč téměř nevoní?

A jak květová voda Chrpa voní? Její aroma je témeř neznatelné. Nemá totiž éterické látky, které by se daly zachytit v procesu destilace. Pokud budete mít lahvičku s touto vodou v chladu, aroma nepocítíte. Naopak v teplejších podmínkách se uvolní velmi jemňoučké květinové aroma.

Chrpa svou jemnou vůní naznačuje své zaměření na citlivou pleť a její potřeby. Ale nenechte se oklamat je to velmi silný bylinný pomocník!

Zdroje:

P. Kourková – Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad, Mladá fronta, 2022

R. Lewis online přednáška z 15.3. 2023 – Hydrolates in Clinical Practise pro Aroma Summit 2023.

S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, Healing Art Press, 2001

Джобна енциклопедия на билките, Millenium 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa

ZDARMA

E-Book

6 aromatických gurmé receptů s květovými vodami