Chrpa modrá (Centaurea Cyanus) je drobná rostlinka z čeledi hvězdicovitých s blankytně modrými květy, které se tradičně využívají jako přírodní barvivo do čajů. Za krásnou modrou barvou jejich květů stojí přírodní složka cyanin, kterou obsahuje třeba i květ violky vonné. Příbuzné druhy chrpy modré Vás mohou překvapit růžovo-fialovou a dokonce i žlutou barvou. Přestože je to důležitá medonosná a pylodárná rostlina, řadí se fakticky mezi plevel. Nutno podotknout plevel, který je vzácnou léčivou bylinou. Najdete ji běžně růst v remízcích mezi poli obilovin i jiných zemědělských plodin, čímž zvyšuje biodiverzitu. V jednu chvíli se ale díky masivní herbicidní ochraně její výskyt na orných půdách snižoval, až z českých polí téměř vymizela. Jako jedné z hojně využívaných rostlin v kosmetickém průmyslu se jí dnes podíváme “na zoubek”.
Čaj v době morových ran
Tato velmi jemná rostlinka patří mezi tradičně sušené léčivky (pouze květ), které se přimíchávají do čajů při rýmě, nachlazení, žaludečních vředech, zánětech močových cest a také k oplachům očí. Sušené květy můžete využít také na odvary nebo si lze z čerstvě nasbíraných a do druhého dne zaschnutých květů vyrobit alkoholovou tinkturu (v 40% alkoholu). Susanne Catty nás upozorňuje: “že v době morových ran byla (chrpa) formou čaje používána jako prostředek proti této nákaze.” (S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy) Proč není přesně známo. Nejspíše byly zoufalý nakažení ochotni vyzkoušet téměř cokoliv, aby se uzdravili:-)
Chrpa pro štěstí
Historické vnímání této rostlinky je opravdu pestré a stojí za zmínku i to, že “Dříve lidé věřili, že kdo první uvidí chrpu, má si s ní potřít oči, nebudou ho pak celý rok bolet.” (P. Kourková – Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad, Mladá fronta, 2022, s.32). Mimochodem je to také národní květina Estonska a symbol obětí války, vdov a sirotků ve Francii. V květomluvě věnovat chrpu znamená, že je dárce šťastný a proto se chrpový věneček dříve zavěšoval do chalup pro udržení rodinného štěstí.
Z drogerií do lékáren
V kosmetickém průmyslu je spojena s péčí o citlivou pleť a okolooční oblast. Ve Francii má dokonce přesah do farmakologie. V lékárnách se prodává chrpová voda v mini balení, určená k výplachu podrážděných očí. Takto ji běžně používají na klinikách věnující se paliativní péči a také léčbě pomocí hydrolátů, o čemž se zmínila R. Lewis na své online přednáška z 15.3. 2023 – Hydrolates in Clinical Practise pro Aroma Summit 2023.
Ulevuje “pytlům” pod očima
Vraťme se ale ke kosmetické péči o oční okolí. Pro své protizánětlivé, uklidňující a ochlazující účinky je v případě 100% květové vody vhodná k obkladům unavených, nateklých a svědících očí. Stimuluje totiž odtok nahromaděné tekutiny pod konturami očí. Její ochlazující síly se využívá v nejrůznějších kosmetických přípravcích jako jsou krémy, masky, tonika a odličovače. Víte, že chrpová voda je skvělá také na zpevnění zralé a jemné pokožky v dekoltu?!
Využití ve vlasové péči
No a nakonec nemohu opomenout její účinky na vlasy. Po aplikaci v poslední fázi mytí (již neoplachujeme), dodává vlasům lesk. Pokud máte sušší blond vlasy a heřmánková voda Vás vysušuje, zkuste místi ní chrpovou vodu.
Proč téměř nevoní?
A jak květová voda Chrpa voní? Její aroma je témeř neznatelné. Nemá totiž éterické látky, které by se daly zachytit v procesu destilace. Pokud budete mít lahvičku s touto vodou v chladu, aroma nepocítíte. Naopak v teplejších podmínkách se uvolní velmi jemňoučké květinové aroma.
Chrpa svou jemnou vůní naznačuje své zaměření na citlivou pleť a její potřeby. Ale nenechte se oklamat je to velmi silný bylinný pomocník!
Zdroje:
P. Kourková – Duše květů: To nejkrásnější z našich luk a zahrad, Mladá fronta, 2022
R. Lewis online přednáška z 15.3. 2023 – Hydrolates in Clinical Practise pro Aroma Summit 2023.
S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, Healing Art Press, 2001
Джобна енциклопедия на билките, Millenium 2022.