Chrpa modrá neboli polní (Centaurea Cyanus) je v říši rostlin velice užitečnou, medonosnou a pylodárnou bylinkou s bohatými pozitivními účinky na naše zdraví. Není však naší původní odrůdou, nebývá pěstována a tak ji najdeme jen v polích jako plevel. Věřím, že jednoho dne se dočká, až ji my lidé budeme sít pro její léčivou sílu. O drobné luční krásce chrpě modré a jejím působení na naši pleť Vám bude vyprávět aromaterapeutka a fytoterapeutka Aneta Jirchářová.
Vzácný plevel
U nás se vyskytuje více než dvacet druhů chrp a jen ta nejmodřejší je nám svým účinkem platná. Je to parádnice, čím víc je modrá, tím váženější je a každý na ni může oči nechat. Dostanete-li od ní potvrzení, že se dostaví na vaši zahradní oslavu – no, tak to bude událost roku! Každé býlí se na ni bude těšit a pokud mu bude věnovat pozornost? Výhra! Ano, chrpa je opravdová osobnost.
Květová voda chrpa na oči
Chrpa mívá velikou žízeň a tak hledá veškerou dostupnou vláhu. Není však skoupá a tak nám pak vláhu vrací do naší pleti. Pokud ještě neznáte hydrolát z chrpy modré, radím Vám, okamžitě si jej pořiďte. Protizánětlivé a antiseptické vlastnosti chrpy se využívají nejen k podpoře hojení ran, ale i při očních zánětech, protože hydrosol z modré chrpy nedráždí oční spojivky. Je přímo elixírem pro oči. A protože nám začíná sezóna slunění, tak, stejně jako levanduli, hydrolát z chrpy použijete na zklidnění pokožky po opalování.
Cestou řeckých mýtů
Chrpa je spojována s bájným kentaurem Cheirónem, který údajně na její léčivé vlastnosti upozornil. Byl nejstarší z kentaurů, syn Dia. Ušlechtilý a moudrý, znalý lékařství. Na jeho popud byly jeho poznatky o chrpě zapsány do lékařských svitků, aby nám toto vedění nezmizelo a mohlo být předáváno dál. Pokaždé když procházím kolem chrpy, jako bych byla v přítomnosti bájných tvorů.
Modrý cyanin
Budeme-li dále zkoumat její latinské jméno (Centaurea cyanus), tedy centum = sto a aurum = zlaťák, je nade vše jisté, že v minulosti byla velice ceněnou bylinou, váženou nad jiné léčivky. Modrou barvu, kterou se chrpa pyšní, má na svědomí účinná látka flavonoid, přesněji cyanin, což je přírodní barvivo. A ať se pyšní chrpa na slavnostech nebo se jen tak pohupuje líně ve větru, často ve společnosti vlčích máků, tak bude pokaždé všemi obdivována.
100% květovou vody chrpy modré kupte zde.
O historii chrpy modré si přečtěte také v naši encyklopedii.
Pro SoZoLe Rose napsala Aneta Jirchářová, Aromaterapie Kvítek , její web naleznete tady
Autor: Aneta Jirchářová
Absolventka umělecké školy, odborná aromaterapeutka a fytoterapeutka se zaměřením na aromaterapeutické masáže, která aromaterapii ráda vnímá z pohledu barev.
„Inspiraci nejčastěji hledám v přírodě, kterou obdivuji a ctím její moudrost. V kresbách se snažím zachytit duši a sílu rostliny.“