Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Bylinkové koupele v historii a dnes

Historie bylinkových nebolí léčebných koupelí sahají mnoho tisíciletí nazad. Jejich počátky nalezneme již ve starověkém Egyptě. V terapeutickou sílu bylinných koupelí věřili také antičtí Řekové, kteří se samozřejmě inspirovali v Egyptě. A odtud se jejich tradice předávala dál. V dnešní době si je můžete dopřát v pohodlí domova a to pomocí květových vod, nálevů ze sušených bylin či olejových macerátů a éterických olejů. Povím si jak na to a proč jsou pro naše zdraví tolik přínosné.

Voda jako dar bohů

Voda byla ovšem uctívána všemi antickými civilizacemi. Byla považována za dar bohů, kterým může být život udržen ale také odňat. Napříč kulturami jsou vidět nejrůznější rituály spojené s vodou, jejichž propojujícím prvkem je “očištění”. První historický záznam bylinných koupelí, tedy spojení prvku vody a hojivé síly bylin, byl nalezen ve staroindických védských textech 1500 př.n.l.

Římský pohled na čistotu

Hippokratés, otec moderní medicíny, navrhoval hydropatii jako účinnou formu, jenž byla součástí medicíny. Dokládal to svými četnými zkušenostmi s léčením jak těla, tak i duše. Antická Římská říše byla proslavená svým vztahem k vodě a čistotě, který se odrážel ve stavbách lázní a viaduktů, které vodu do těchto míst přinášeli. V učení Hippokrata pokračovali římští učenci Galen a Discorides. Bylinné koupele se tak šířili do celého světa. Zmiňovány jsou v jejich spojitosti zejména tyto bylin jako růže, vavřín, heřmánek, oves, rozmarýn, meduňka, borovice, bazalka či jalovec.

Potvrzeno vědou

Vědecky bylo potvrzeno, že ponoření těla do přijatelně teplé lázně má mnoho pozitivních účinků. Patří mezi ně: snížení stresu a úzkosti, úleva od bolesti (stačí zmínit porody do vany), snížení zánětů, podpora svalové relaxace, podpora imunity, podpora funkce plic či podpora kardiovaskulárního systému. Navíc teplá lázeň pomáhá otevřít póry a potit se, což je důležitá prvek látkové výměny v našem těle, aneb heslo toxiny z těla pryč!

Bylinky bohaté na éterické látky

Pro bylinnou lázeň se používají rostliny, které jsou bohaté na éterické látky. Jak víme z dalších vědeckých dokladů, éterické komponenty mají široké účinky. Nejvíce prostudovanou vlastností je antibakteriální, poté protizánětlivá, regenerační, tlumící bolest, protikřečová a samozřejmě podporující dobrou náladu.  Není tedy náhodou, že právě bylinky jako heřmánek římský i heřmánek pravý, růže, rozmarýn, máta či levandule jsou oblíbenou součástí aromatických relaxačních lázní.

Jak na to nejen s květovými vodami

Můžete si připravit nálev ze zmíněných bylin. Zalejte cca 30g sušených bylin 500 ml vroucí vody a nechejte 20 min louhovat. Poté sceďte. Hotový nálev můžete uchovat v lednici max. 24 hodin. 

Druhou variantou je přidat do lázně 2-4 polévkové lžíce 100% hydolátu neboli květové vody. Ty jsou mnohem silnější než nálevy a vydrží Vám 18-24 měsíců. Kanadská vědkyně a aromaterapeutka S. Catty je pro jejich intenzitu nazývá “bylinkovými espressy”. 

Třetí variantou je využití bylinných macerátů či rostlinných olejů, ve kterých jsou přimíchány 100% éterické oleje. Zde musíme dbát zvýšené opatrnosti. Nejprve si musíme být jisti, že jsme zvolili 100% éterický olej a nikoliv vonný olej, abychom se vyhli nepříjemné reakci na pokožku. A samozřejmě je důležité smíchat několik kapek éterického oleje s rostlinným olejem. Éterické oleje totiž nejsou ve vodě rozpustné, takže by nám pouze plavali po povrchu vody a na malou část těla by se tak dostala jejich velká dávka, což by za následek mohlo mít opět podráždění. Ideální je tedy smíchat 3-5 kapek nedráždivého éterického oleje jako třeba levandule, geránium, kadidlo, šalvěj muškátová v 1 čajové lžičce oblíbeného rostlinného oleje a tuto směs nalít do proudu vody.

Nápady na bylinkové koupele

Koupel na dobrý spánek

1 lžíce levandulové květové vody

1 lžíce květové vody heřmánek římský

1 lžíce květové vody lipový květ

Relaxační koupel s vůni květů

2 lžíce růžové květové vody

1 lžíce květové vody neroli (pomerančový květ)

Relaxační koupel s vůní luk

1 lžíce meduňkové květové vody

1 lžíce heřmánkové květové vody

Uvolňující koupel mysli i svalů

2 lžíce bezové květové vody

1 lžíce heřmánkové květové vody (římský nebo pravý)

Koupel při nastydnutí a ucpaném nosu

2-3 lžíce borovicového hydrolátu

Vyživující koupel

1 lžíce levandulové vody

1 lžíce měsíčkové květové vody

1/3 hrnou ovesného mléka nebo si můžete dát do mušelínového sáčku 2 lžíce ovesných vloček a vložit do lázně

Posilující ženská koupel

1 lžíce řebříčkové květové vody

1 lžíce květové vody skalní růže

Koupel bolavých a natažených zad

1-2 lžíce třezalkové květové vody

1 lžíce květové vody heřmánku pravého 

Exotická stimulující koupel

2 polévkové lžíce jasmínové či ylangové květové vody

Zlatá koupel 

1-2 čajové lžičky měsíčkového olejového macerátu

2 kapky éterického oleje levandule 

1 kapka éterického oleje heřmánek římský

Pokud milujete květy ve své lázni, tak si určitě přisypte 1 polévkovou lžíci sušených měsíčkových květů

Královská koupel 

1-2 čajové lžičky třešňového olej

2 kapky éterického oleje Myrha

1 kapky éterického oleje kadidlo

1 kapka éterického oleje šalvěj muškátová

Smíchat v 1/2 hrnku mléka (může být i rostlinné)

Teď už určitě tušíte, jak na bylinkové koupele a také víte, na co dát pozor. Užijte si své večerní rituály a neváhejte se inspirovat i našimi předchozími články. Třeba o “Růžové koupeli královnu Bereniké”. Zmíněné voňavé komponenty kupte na našem e-shopu, kde pro Vás máme tu nejširší nabídku nejkvalitnějších květových vod na českém a slovenském trhu a nejen to….přesvědčete se sami!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa