Neváhajte se s námi spojit zde

Doprava zdarma při objednávce od 1500 Kč

Aromaterapie pro kočky

Poslední dobou dostáváme častou otázku, které éterické oleje jsou vhodné pro kočičí mazlíčky. Vzhledem k tomu, že kočky jsou velmi citlivá zvířata a současně mají díky chybějícím jaterním enzymům nízkou schopnost zpracovat jednotlivé složky éterických olejů, je to velmi hluboké téma. Pokusím se jej v tomto článku otevřít a současně osvětlit některé otazníky, plynoucí z rozcházení se jednotlivých zdrojů.

Super “síla” éterických olejů?!

To, že jsou éterické oleje velmi koncentrované rostlinné látky, je jasný fakt. Jen v 1 kapce těchto pokladů se ukrývá cca 3-4 šálků (121-161 g) rostlinného materiálu. Jinými slovy 1 kapka rozmarýnového oleje se rovná plným 3-4 šálkům byliny. Proto oleje oplývají silným aroma, které nás nabádá k nakládání s nimi s rozvahou. 

Kočkám mnohdy vadí již jejich výrazná vůně. Mají totiž proti člověku v nosní sliznici téměř 4 x více čichových buněk. V kočičí aromaterapii nás nelimituje pouze tato zajímavost, ale také skutečnost, že chlupatí mazlíčci postrádají důležité jaterní enzymy, pomocí kterých dochází k metabolickému zpracování jednotlivých komponentů éterických olejů v játrech. Možná si teď zadáte otázku jakou mají spojitost játra a vůně?! 

Proč je většina éterických olejů pro kočky toxická?

Ať už si my anebo naši čtyřnozí přátelé užíváme vůně éterických olejů formou difuzování či aplikování na pokožku/srst v ředěné formě či diskutabilního vnitřního užívání (což SoZoLe Rose nedoporučuje!). Jejich finální cesta vždy vede přes krevní oběh k játrům, kde se pomocí jaterních enzymů rozkládají na vodou rozpustné složky. Tyto metabolické zbytky, jakožto toxiny, jsou poté močí a stolicí odvedeny z těla pryč. Protože kočkám chybí zejména jaterní enzymy UDP-glucuronosyltransferase (dle studie z roku 2013 jsou to tyto tři enzymy UGT1A6, UGT1A9 and UGT2B7), je pro ně styk s většinou éterických olejů toxický a často tak vede k trvalému poškození jater a ledvin a v horším případě i ke smrti zvířete.

Čemu se u koček rozhodně vyhnout

Informace o bezpečnosti jednotlivých éterických olejů se v mnoha zdrojích liší. A dohledat opravdu věrohodné zdroje, podpořené studiemi či praxí, je poněkud složité. Přesto Vám po menší badatelské práci přináším několik zajímavých faktů. Věděli jste, že mentol obsažený v mátovém oleji, je nebezpečný nejen pro děti do 3 let ale také pro kočky?! R. Tisserand na svém webu zmiňuje studii z roku 1976, jenž prokázala, že právě mentol, je 3-4x škodlivější pro kočky než pro hlodavce. A to pravděpodobně kvůli chybějícímu jaternímu enzymu. 

Taktéž se u koček vyhněte jakýmkoliv citrusovými olejům. Problematické jsou pro tyto mazlíčky monoterpenoly. A právě díky jednomu z nich, d-limonenu, citrusy tak krásně voní! Kočky jsou také citlivé na fenoly, které obsahuje oreganový či tymiánový olej. A také na polyfenoly přítomné třeba u skořicového, hřebíčkového či břízového oleje. Mezi další vyloučené éterické oleje, dle Amy Joyson a její knihy Essential Oils For Cats, patří borovicový a jedlový olej, šalvěj lékařská a niaouli. 

A co mnohdy připomínaný tea tree olej? Tak k němu se vztahuje investigativní veterinární studie z roku 1998, kdy došlo k otrávení třech koček poté, co bylo na pokožku každé z nich aplikováno 20 ml tohoto neředěného éterického oleje, aby se vyléčila ošklivá pokousání od blech. Všechny tři kočky byly přiotráveny, dvě se podařilo po intenzivní léčbě zachránit, bohužel jedna uhynula. Tady vidíte jak i dobrý úmysl se může obrátit v nevratnou katastrofu.

Zdálo by se, že moc bezpečných éterických olejů teda nezbývá?! Nebo snad ano?

Bezpečné éterické oleje pro kočičí mazlíčky

Které oleje můžeme pro naše mazlíky s klidným srdcem používat? Po konzultaci s kočičí psycholožkou Klárou Nevečeřalovou a na základě jejího doporučení, vycházejícího ze zahraničních autorů A. Joyson a  Dr. Philipa Ozza, jsou to zejména tyto:

Levandule, slaměnka, kadidlo, růže damašská, geranium, šalvěj muškátová, heřmánek pravý (modrý), heřmánek římský, rozmarýn, jasmín, neroli a majoránka

Ovšem pozor nic se nemá přehánět a tak buďme ke svým zvířecím kamarádům ohleduplní. Difuzujme max. 1 hodinu denně. Ideálně tuto dobu rozdělme na 2 x 30 min či 3 x 20 min, což platí I pro nás samotné. Poté pořádně vyvětrejme a pokud difuzujeme pro svou radost a potěchu, proveďme to v místnosti, kam kočky nemají přístup a opět pořádně vyvětrejme. Jestliže potřebujete namíchat nějaké kočičí aromaterapeutické mazání, nezapomeňte vždy ředit pro ně bezpečné éterické oleje s nosným olejem a to v bezpečném poměru. Klára Vám radí 1:50, tedy na 1 kapku éterického oleje 50 kapek nosného oleje (jakýkoliv rostlinný olej).

Květové vody neboli hydroláty jako bezpečná kočičí aromaterapie

Osobně u zvířat preferuji květové vody neboli hydroláty, které jsou bezpečnější a jemnější než samotné koncentrované éterické oleje! Neváhejte sáhnout po chrpové květové vodě v péči o oči, levandulové pro uklidnění a uvolnění a růžové vodě pro harmonizaci. Heřmánkové jsou vhodné při smutku a depresi ze ztráty. Jak heřmánek pravý, tak i heřmánek římský využijete při zánětu dásní a to v poměru 20% hydrolátů a 80% vody. Na dásně zvířátku aplikujte 2-3 kapky této směsi 4-6x denně po dobu 3 týdnů. Na poštípání a škrábance pak můžete jednorázově aplikovat malé množství neředěného levandulového hydrolátu k očištění ranky (S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, s. 193). A nesmíme zapomenout, že hydroláty můžete využít jako zcela přírodní osvěžovač prostoru či finální fáze oplachu kočičí toalety.

Věřím, že jsem přinesla trochu světla do změti mnoha informací o kočičí aromaterapii. Buďte vždy opatrní, všímejte si, jak Vám Vaše kočička na nabídnuté oleje či hydroláty reaguje. Pokud si nejste jisti éterickými oleji u sebe, nepoužívejte je ani u mazlíků. Konzultujte se s odborníky. V České republice je jím kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová, již mnozí znáte z pořadu ČT “Kočka není pes”, a která hostovala v jednom z našich živých vysílání. Shlédněte jeho záznam zde.

Zdroje:

S. Catty – Hydrosols The Next Aromatherapy, 2001

R. Tisserand, R. Young – Essential Oil Safety, 2014.

KG STILES – Esenciální oleje kompletní příručka, 2019.

R. Tisserand: Cats and Essential Oil Safety(14.6.2011)

Bischoff K., Guale F. 1998 Australian tea tree oil poisoning in three purebred cats. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation

A. Joyson – Essential Oils For Cats, 2015

Dr. P. Ozz – Essential Oils for your cat, 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doprava zdarma

při objednávce od 1500 Kč

Platba CZK a EUR

Zasíláme do zahraničí

Klientská podpora

Po-pá 8:00 - 18:00

100% Bezpečný nákup

PayPal / Comgate / MasterCard / Visa